У минулу п’ятницю – 22 листопада 2019 року – в художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна відбулись традиційні «Мистецтвознавчі читання» з нагоди дати народження Олександра Осмьоркіна. В цьому році це вже дев’яті Читання, їхня тема «Місто Кропивницький в творчості художників» і вони присвячені 265-річчю заснування міста. У науково-практичній конференції взяли участь студенти художньо-графічного відділення ЦДПУ ім. В. Винниченка та Університету сучасних знань, а також співпрацівники музею, викладачі Кіровоградського будівельного коледжу та Центральноукраїнського національного технічного університету. В залах музею з доповідями виступили студенти ІІІ-VI курсів художньо-графічного відділення: Світлана Кравченко, Вікторія Слющенко, Любомир Доценко, Христина Ніконова, Інна Дубосар, Олександра Шаповал (наукові керівники – канд. пед. наук, доцент Л. В. Гарбузенко, канд. мист-ва, доц. О.І. Кириченко, ст. викл. Л.О. Кулініч).

Змістовні доповіді студентів були присвячені виявленню особливостей живописної інтерпретації образу міста Кропивницького окремими майстрами нашого міста, серед яких С. і А. Шаповалови, А.Янєв, А. Ліпатов, Л. Бондар, О. Логвинюк, а також майстрами, які відвідували Кропивницький та захоплювалися його красою (А. Кравченко, Л. Заборовський). Студенти шукали матеріали у фондах і архівах музеїв та визначали специфічні риси творчості майстрів уже на основі індивідуальності творців та їхніх поглядів на місто як цікавий образ для відтворення у живописі. В окремих дослідженнях були знайдені паралелі між класичним та сучасним мистецтвом, зокрема порівнювалися художньо-естетичні відкриття О. Осмьоркіна з доробками місцевих художників у сфері міського пейзажу (такою була доповідь Світлани Кравченко). Оригінальними та цікавими стали дослідження Любомира Доценка («Місто художника Андрія Ліпатова»), Христини Ніконової («Поезія у фарбах: місто Кропивницький пензлем Леоніда Заборовського»), Олександри Шаповал («Образ міста у творчості Анатолія Янєва»), в яких студенти глибоко проаналізували тематичну складову у творчості сучасних художників в окремому ракурсі й показали здатність збирати, узагальнювати, порівнювати та систематизувати досліджуваний матеріал. Цікавий аналіз проведений Вікторією Слющенко («Колорит в міських пейзажах Сергія Шаповалова»). Глибокою науковістю та осмисленістю відрізнялись доповіді Світлани Кравченко («Художники міста у часі і просторі») та Інни Дубосар («Живописна ода місту в творчості С. та А. Шаповалових, О. Логвинюка, А. Янєва, Л. Бондаря»).

Наприкінці конференції науковий співпрацівник художньо-меморіального музею А.М. Надеждін відзначив кращі доповіді та вручив цікаві сувеніри їхнім авторам, а також підкреслив, що цього року доповіді студентів продемонстрували високу якість науково-дослідницької діяльності та підбору матеріалів, а також естетичні смаки в оформленні презентацій. Всіма учасниками наукової конференції було продемонстровано різноманітність інтересів і вміння узагальнювати матеріал, що досліджується.

Як завжди, кращі доповіді-презентації будуть розміщені на сайті художньо-меморіального музею О.О. Осмьоркіна: www.osmerkinmuseum.kr.ua.

О.І.Кириченко, канд. мист-ва,
доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну

Інформацію надано мистецьким факультетом