Кафедра зарубіжної літератури та компаративістики: історія і сьогодення

Кафедра зарубіжної літератури та компаративістики бере свій початок від кафедри російської мови та літератури, створеної у зв’язку з відкриттям при Кіровоградському вчительському інституті факультету мови та літератури в 1937-1938 навчальному році. У червні 1939 році відбувся перший випуск учителів російської мови та літератури. З вересня 1939 року одночасно з вчительським інститутом почав функціонувати і педагогічний інститут, у якому почалася підготовка вчителів російської мови та літератури. На перший курс російського відділення педагогічного інституту було прийнято 60 студентів. Після закінчення Великої Вітчизняної війни знову була створена об’єднана кафедра російської мови та літератури. І лише у 1968 році викладачі літературознавчих дисциплін були виділені в окрему кафедру російської та зарубіжної літератури.

У різні роки кафедрою керували висококваліфіковані спеціалісти, які мали великий досвід науково-педагогічної роботи у вузі – доценти І.М. Жарких, Ф.І. Прокаєв, О.М. Осмоловський, Л.Д. Поколодний, І.В. Долганов, Р.З. Дидикіна, Н.В. Карленко, О.В. Вибрик, А.Б. Перзеке, професори В.Є. Панченко, Б.В. Кучинський, О.А. Семенюк. Зараз кафедрою керує доктор філологічних наук, професор С.П. Михида.

Характерною рисою викладацького колективу кафедри є його стабільність на всіх етапах історії кафедри. Більшість викладачів працювала і працює на кафедрі довгі роки, сумлінно виконуючи свій професійний обов’язок вчителя і вихователя студентства. Деякі з них, на превеликий жаль, пішли з життя, віддавши десятки років роботі у нашому університеті.

Серед них хочеться першою назвати кандидата філологічних наук, доцента Зою Вікторівну Торговець, яка у передвоєнні роки вчилася в знаменитому МІФЛІ (Московський інститут філософії, літератури та історії). На початку війни вона добровольцем вступила до народного ополчення, брала участь у боях, була поранена. Після демобілізації працювала спочатку у Криворізькому педінституті, а потім була переведена до Кіровоградського педінституту, де пропрацювала чверть століття.

Фронтовик Іван Миколайович Жарких, закінчивши Воронезький університет, віддав роботі на нашій кафедрі майже три десятиліття свого життя. Завжди виділявся надзвичайною сумлінністю, принциповістю, відповідальністю.

Подружжя Прокаєвих – доценти Тамара Порфиріївна та Федір Іванович – пристрасні книголюби, були ініціаторами та безпосередніми активними творцями пушкінської аудиторії, яка знаходилась у старому корпусі нашого університету.

Доцент Ігор Васильович Долганов – одесит не тільки за народженням, а й за характером, вирізнявся чудовими організаторськими здібностями. Його внесок у розвиток науково-дослідницької роботи, як в інституті, так і на кафедрі, був значним. Доцент І.В. Долганов виступав ініціатором проведення багатьох республіканських конференцій.

Викладачі кафедри пам’ятають талановитих науковців, ерудитів, ентузіастів своєї справи Леонтія Даниловича Поколодного, Лілю Петрівну Смольянову, Олександра Токарєва.

У нинішньому складі кафедри працює 5 викладачів зарубіжної літератури, з них: 1 доктор філологічних наук, 4 кандидати філологічних наук.

Усі викладачі реалізують у своїй роботі кращі традиції та великий досвід навчання і виховання майбутніх вчителів-словесників. Надихає на роботу викладачів завідувач кафедри – професор Сергій Павлович Михида. Він пишається всіма перемогами своїх колег і з великою гордістю вписує їхні здобутки в уже сучасну історію кафедри. Сергій Павлович – прекрасний оратор, майстер літературного слова, підтримує наукові та дружні зв’язки із найвідомішими науковцями ближнього та дальнього зарубіжжя. На його особистому рахунку організація багатьох міжнародних наукових конференцій. 

Енергійна, принципова, небайдужа до всіх і всього – доцент Валентина Костянтинівна Рибальченко, творча особистість, яка заряджає всіх прагненням до самовдосконалення та саморозвитку. Кожен день працює як останній. Надихає студентів на науку та творчість. Валентина Костянтинівна – організатор проведення вечора, присвяченого творчості Б. Окуджави.

Життєрадісна, завзята, рішуча, емоційна доцент Оксана Леонідівна Вечірко. Услід за великим Данте, вважає, що зрада – то найважчий гріх. Цінує в студентах працездатність, знання та людські якості.

Спонукає майбутніх учителів до педагогічної творчості, створює умови для розвитку креативних якостей студентів, сутнісних для методичної діяльності вчителя літератури, доцент Інна Василівна Перцова.

Ольга Миколаївна Манойлова – викладач-дослідник, яка постійно шукає, аналізує, апробує найраціональніші шляхи, умови, методи, засоби, форми ефективного вирішення конкретних завдань освіти, навчання та виховання.

Затишну атмосферу на кафедрі створює уважна до всіх, відповідальна і пунктуальна, старший лаборант кафедри Лариса Миколаївна Козарь.

Кафедра благословила на союз із наукою і молодого викладача, колишнього асистента кафедри Ратушняка О.М., віддану справі лаборанта і асистента кафедри Петричук Н.В., що починали свій професійний шлях у стінах нашої кафедри.