• вул. Шевченка, 1, м. Кропивницький
  • (0522) 32-17-18

Андрій Кокотюха зустрівся з кіровоградськими студентами

17 квітня у Кіровоград завітав відомий український письменник Андрій Кокотюха – автор багатьох повістей, романів та сценаріїв, серед яких «Любити живих», «Повзе змія», «Почему Украина не Россия», «Тайны и загадки Украины», 7 детективних романів, з десяток дитячих книжечок, низка журнальних статей, повістей та оповідань. Його книги неодноразово були екранізовані («Тупик», «Тривожна відпустка адвоката Ларіної», «Повзе змія» та ін.).

Студентам історичного та філологічного факультетів письменник презентував свій новий історико-пригодницький патріотичний роман «Червоний» – кращий історичний роман 2012 року за версією «Коронації слова», в якому йдеться про легендарного героя – командира УПА Данила Червоного на псевдо «Остап».

За словами автора, сьогодні в Україні історичні романи стають трендом. І це не дивно, адже протягом багатьох років історія України або замовчувалася, або спотворювалася настільки, що книги, написані в узгодженні з «лінією партії», жодної культурної цінності сьогодні не представляють. А історія наша надзвичайно багата на події…

З часів Івана Багряного масштабних художньо-історичних романів в Україні практично не було. Гарний початок відродженню цього жанру поклав Василь Шкляр своїм романом «Чорний ворон», в останні роки вийшли також «Танго смерті» Юрія Винничука та «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко.

«Взагалі, це нормально, коли заходиш у будь-який книжковий магазин десь у Європі й бачиш окремо виділений великий зал, під стелю заповнений історичними романами. Це означає – пам’ятати свою історію», – зазначає Андрій Кокотюха.

Він розповів, що якраз напередодні відбулося засідання круглого столу за участі багатьох українських письменників, і там Кокотюха висловив пропозицію: розділити історичні теми між різними письменниками, щоб не було повторів і водночас щоб покрити білі плями української історії – а їх дуже багато!

Розповідаючи про роман «Червоний», Андрій Кокотюха звертав увагу на головне: це не документальний, а художній твір, тому там немає стовідсоткового збігу з реальними подіями. Задля написання цього твору (до речі, це в Андрія зайняло 2,5 місяці), щоб заглибитися в атмосферу другої половини 40-х років, автор перечитав сотні тогочасних газет, підняв маси архівів – і переосмисливши все це, написав свій роман, як він його бачив. Тому з гумором ставиться до численних закидів про те, що, мовляв, допущено багато історичних неточностей – голову сільради звали не так, а отак, а села з тією назвою взагалі не існувало.

Зате, скажімо, схему роботи каральних внутрішніх органів Кокотюха дізнався з першоджерела, поспілкувавшись із колишнім кагебешником, який якраз займався буржуазними націоналістами. Ця схема детально відтворена в романі.

Роман складається з трьох окремих історій, кожну з яких розповідають люди, що бачилися з Червоним. Перший – міліціонер з Чернігова, який служив на Волині у 1947 році. Другий – кагебіст, що влаштував полювання на «Остапа» і запроторив його до ГУЛАГу. Третій – «ворог народу», колишній танкіст-фронтовик, який відбуває каторгу в таборах суворого режиму на Воркуті разом з Данилом Червоним, де бандерівці піднімають повстання проти нелюдського тоталітарного режиму. Усі три історії показують «різні правди» за якими стоять людські долі. Але автору вдається уникнути спокуси драматизації і героїзації. Роман написано на основі історичних документів і зібраних свідчень від очевидців описаних подій.

Роман А. Кокотюхи «Червоний» вирізняє захопливий динамічний сюжет, легка манера оповіді, притаманна перу відомого майстра детективів. До речі, детективи від А. Кокотюхи також презентувалися читачам під час зустрічей – «Легенда про безголового», «Чужий скелет» та ін. А наступна книга письменника вийде вже цієї осені! Про що вона -- автор поки що не розголошує.

 

Image

Столітні традиції якісної освіти!

Підписатись