У 1998 році закінчив філологічний факультет Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Працював учителем української і зарубіжної літератури у Диминській ЗОШ І-ІІ ст. Новоукраїнського р-ну та в Івано-Благодатненській ЗОШ І-ІІІ ст. Кіровоградського р-ну.

З 2003 року викладач кафедри зарубіжної літератури та компаративістики КДПУ імені Володимира Винниченка.

2004 – 2007 рр. аспірант Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова (м. Київ).

З 2007 р. ст. викладач, згодом доцент кафедри української літератури Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

У 2009 р захистив кандидатську дисертацію на тему: "Формування інтерпретаційної компетентності старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури" і здобув ступінь кандидата педагогічних наук.

Олександр Ратушняк творчо працює з молоддю, залучає їх до наукової та громадської діяльності. Голова обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка. Очолює культурологічно-просвітницький проект „Український клуб”, в рамках якого відбуваються цікаві заходи: вечори поезії, літературні дискусії, зустрічі з письменниками, екскурсії та поїздки.

Організатор численних зустрічей з письменниками та громадськими діячами. На його запрошення зі студентами університету зустрічалися Сергій Тримбач (голова Спілки кінематографістів України), письменники Василь Шкляр, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Іван Андрусяк, Ірен Роздобудько та багато інших.

У викладацькій роботі Олександр Ратушняк сповідує принципи демократичності та творчого самовиявлення, що знаходить підтримку і відгук у студентському середовищі.

Читає дисципліни:

«Методика навчання української літератури»,

«Фольклор»,

«Давня українська література»,

«Історія української літератури др.пол. ХХ поч. ХХІ ст.»,

«Вступ до літературознавства», «Теорія літератури».