Методичні особливості вивчення граничних теорем теорії ймовірностей в аграрних ВНЗ

Леонід Флегантов, Юлія Овсієнко

Полтавська державна аграрна академія

(Полтава)

Анотація. Стаття присвячена методичним особливостям обґрунтування переходу від вивчення теорії ймовірностей до математичної статистики в процесі підготовки студентів економічних спеціальностей в аграрних ВНЗ. Зроблено акцент на поєднанні принципів науковості і доступності, демонстрації прикладної спрямованості, теоретичного і практичного значення граничних теорем теорії ймовірностей та їх ролі у фаховій підготовці майбутніх економістів для сфери аграрного виробництва.

Ключові слова: економічні спеціальності, аграрні ВНЗ, методика навчання, теорія ймовірностей, математична статистика, граничні теореми, закон великих чисел.

Леонид Флегантов, Юлия Овсиенко

Полтавская государственная аграрная академия

Методические особенности изучения предельных теорем теории вероятностей в аграрных вузах

Аннотация. Статья посвящена методическим особенностям обоснования перехода от изучения теории вероятностей к математической статистики в процессе подготовки студентов экономических специальностей аграрных вузов. Сделан акцент на сочетании принципов научности и доступности, демонстрации прикладной направленности, теоретического и практического значения предельных теорем теории вероятностей и их роли в профессиональной подготовке будущих экономистов для сферы аграрного производства.

Ключевые слова: экономические специальности, аграрные вузы, методика обучения, теория вероятностей, математическая статистика, предельные теоремы, закон больших чисел.

Leonid Flehantov, Yuliia Ovsiienko

Poltava State Agrarian Academy

Methodical features of studying the limit theorems of probability theory in agricultural universities

Abstract. The article discusses the methodical features of justify the transition from the study of probability theory to mathematical statistics in the process of training of students of economic specialties of agricultural universities. Background research is justified objectively existing contradictions between the requirements for professional competence of graduates and their low level of mathematical training.

The focus is on a combination of the principles of scientificity and availability, demonstration of an applied orientation, theoretical and practical significance of limit theorems of probability theory, their role in the training of future economists of agricultural production.

There are variants of proving theorems, formulations of their theoretical and practical significance and examples that demonstrate application of limit theorems of probability theory and their connections with disciplines of professional and practical directions.

Keywords: economic specialities, agricultural universities, teaching methodology, probability theory, mathematical statistics, limit theorems, law of big numbers.