• вул. Шевченка, 1, м. Кропивницький
  • (0522) 32-17-18

ЗНАННЯ ПРО БУДОВУ ТА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ В СТАРОДАВНЬОМУ СВІТІ (IV тис. до н.е. – I ст. н.е.)

Центральноукраїнський державний педагогічний університет

імені Володимира Винниченка

Дефорж Ганна

Довгий час знання людини про живу природу накопичувались в межах натурфілософії, медицини і у зв’язку з запитами рослинництва і тваринництва. Вже в глибокій давнині були зроблені спостереження, які торкалися специфіки будови та функціонування людського організму.

Елементи стародавніх уявлень про організми часто наділялися релігійною формою, а медицина розвивалася в основному як система магічних впливів і залишалася в руках жерців. Але незважаючи на це медико-біологічні погляди починали поступово відокремлюватися від релігії та магії й набувати характеру натурфілософських систем.

В IV-III тис. до н.е. в Месопотамії найдавніші відомості про біологічні об’єкти містяться в клинописних табличках. У вавилонських та ассирійських медичних табличках описані різні хвороби та способи їх лікування, проте відомості про будову та діяльність органів людини відсутні. На думку вавилонян, життя пов’язане з кров’ю, а печінка – головний орган життя, що містить запас крові. Органом мислення вважали серце. Окремо виділялися лікарські рослини.

Біологічні знання і погляди стародавнього Єгипту дуже близькі до уявленнь асіро-вавилонян. У папірусі Еберса, що датується XVI ст. до н.е., міститься вже досить диференційована анатомічна термінологія, пов’язана з описом захворювань різних органів, перерахована велика кількість лікарських рослин. Також тут наведені знання про офтальмологію, хвороби органів травлення, голови, шкіри та специфічні хвороби, є велика кількість призначень та рецептів. Папірус Едвіна Сміта описує хірургічну діагностику та лікування. Наведено 48 випадків хірургічних травм голови, шиї, плечей та грудної клітки. Багато відомостей про переломи. Папірус Кахуна, гінекологічний папірус: описуються методи діагностики вагітності та визначення статі плода, зубний біль під час вагітності, захворювання жінок, а також жіночі препарати, пасти вагінального застосування. Папірус Бругша є трактатом з дитячих хвороб, фактично перший відомий трактат з педіатрії, хоча тут ще присутня містична складова.

В середині III тисячоліття до н.е. в Індії анатомія, фізіологія і ембріологія привертали до себе інтерес тільки у зв’язку з медициною, яка протягом дуже довгого часу носила магічно-релігійний характер. Однак вже з VIII ст. до н.е. починає проявлятися тенденція до відокремлення медицини від релігії та магії. Головний медичний твір індійців «Аюр-веди» (VI ст. до н.е.). Стародавні індійці вважали, що в природі існує п’ять стихій, або елементів: вогонь, земля, вода, повітря та ефір. Поєднуючись з ними, три речовини організму: слиз, жовч, повітря – утворюють хілус, кров, м’ясо, жир, кістки та мозок. Розвиток зародка, згідно давньоіндійським уявленням, починається зі з’єднання чоловічої відтворювальної речовини (сім’я), яке бере початок від усіх членів тіла, з жіночою відтворювальною речовиною, яка, ідентифікувалася з менструальною кров’ю. Виникнення зародка пов’язували з особливою сутністю, яку не відносили до надприродних явищ. Щодо визначення статі плоду поряд з абсолютно фантастичними поглядами допускали значення відносної кількості «сім’я» і «крові» при зачатті. Надлишок першого призводить до народження хлопчика, надлишок останньої – до народження дівчинки; при рівній їх кількості народжується різностатева двійня. Про порядок виникнення органів і частин тіла плода різні автори, за свідченням хірургічного трактату «Сушрута-Самхіта», висловлювали різні думки. Одні вважали, що перш за все утворюється голова, оскільки з нею пов’язані почуття; інші першим органом вважали серце – основа свідомості та мислення; треті за вихідну частину брали пупок; висловлювалися також думки, що першими формуються руки і ноги, як органи руху, або ж тулуб. Було широко поширене уявлення, що враження й інші дії (зокрема, їжа) під час вагітності відображаються на фізичних і духовних ознаках дитини, яка повинна народитися. В індійських медичних творах VI-I ст. до н.е. прослідковується думка про наявність у живих істот незмінних спадкових якостей, якими пояснюється схожість дітей з батьками.

Одним з найбільших осередків виникнення знань про будову людського тіла та піклування про здоров’я людини був стародавній Китай. Медицина розвивалася під впливом натурфілософських вчень. У найдавніших китайських натурфілософських творах IX-VII ст. до н.е., розвивалися уявлення про те, що всі речі складаються з полярних за своєю природою матеріальних частинок. При їх взаємодії виникають п’ять основних стихій, або елементів: вода, дерево, вогонь, земля та метал, які дають початок всьому різноманіттю світу, включаючи рослини, тварин і людину. Анатомія в Китаї внаслідок дії протягом тисячоліть суворої заборони торкатися ножем як живого, так і мертвого тіла була вкрай примітивною: розташування і форму внутрішніх органів знали лише в найзагальніших рисах. Китайські учені знали, що серце зумовлює рух крові, кров тече без перерви в закритому колі та ніколи не зупиняється. Вважали, що велике значення для здоров’я людини має регулярний сон.

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

  1. Верхратський С.А. Історія медицини. Київ : Вища школа, 1983. С.12-24.
  2. Дефорж Г.В. Історія біології: розвиток, основні відкриття та винаходи : навчальний посібник. Харків : Мачулін, 2019. С.11-18.
  3. История биологии с древнейших времён до начало ХХ века / под ред. С.Р. Микулинского. Москва : Наука, 1972. С.17-19.
  4. Юсуфов А.Г., Магомедова М.А. История и методология биологии : учеб. пособие для вузов. Москва : Высшая школа, 2003. С. 9-11.

Коментарі   

# Шершень Богдан 17.11.2021, 01:25
Дуже цікава стаття! Шкода, що деякі знання були втрачені(
# Ярослав Бобейко 16.11.2021, 23:54
Дякую пані Ганні за поширення доволі важливої для молодих і не тільки людей інформації. Хороший матеріал.
# Наталія Магеря 16.11.2021, 21:20
Стаття просто супер! Історія біології неймовірно цікава.
# Євгенія Мелешко 16.11.2021, 19:17
Дякую, за змістовну і дуже цікаву інформацію, адже знаючи минуле, і те як зароджувалась медицина можна зробити багато висновків
# Яна Закушняк 16.11.2021, 17:24
Дуже цікава стаття! Ми маємо знати історію здоров’я людини в Сародавні часи. Перш за все для загального розвитку людини
# Віталій Хомич 16.11.2021, 10:34
Дякую автору за цікаву та змістовну статтю. Значущість здоров’я сьогодні визначається як універсальна цінність, яка стосується усіх — і багатих, і бідних, і молодих, і літніх, людей різних рас. Це невід’ємне право людини, важливість забезпечення якого зростає з кожним роком.
# Марьяна Недвига 15.11.2021, 22:54
Цікавий матеріал, дякую автору
# Аліна Йорж 14.11.2021, 19:32
Знання історії допомагає уникнути помилок попередників. Усяке нове, часто, — це давно забуте старе, з тою лиш різницею, що воно накладається на нові вимоги часу і ґрунтується на досвіді попередників. Щиро дякую за таку пізнавальну статтю !
# Олена Дудченко 14.11.2021, 09:42
Неймовірна стаття, яка показує нам витоки та розвиток медицини в різних країнах. Дуже цікавим є те, що в Індії та Китаї уявлення про створення світу перекликалися у таких елементах як: вода, вогонь та земля.
# Сергій Дорогань 13.11.2021, 22:35
Як завжди, на високому науковому рівні, професорка Дефорж Г.В. вміє зацікавити колег та студентів пізнавальним матеріалом. Тепер ще більше виникає бажання ознайомитись з її посібником «Історія біології: розвиток, основні відкриття та винаходи». Із задоволенням почитаю.
# Аліна Тєльна 13.11.2021, 19:05
Дякую за екскурс у минуле багатьох народів світу, знайомство з їх дослідженнями та досягненнями у розвитку біологічних наук. Розповіли про їх занотовані спостереження та твердження, досліди та здобутки. Завдяки вашій клопіткій праці ми розширили свій кругозір і стали більше обізнанішими в історичних фактах.
# Валерия 13.11.2021, 18:14
Дякую автору за цікаву інформацію)
# Дарина Бессмертная 13.11.2021, 17:12
Дуже цікава та пізнавальна стаття, оскільки здоров'я має важлививе значення в житті людини і ця тема є актуальною в наш час.
# Вікторія Головченко 13.11.2021, 17:07
Дякую за гарне дослідження. Було дуже цікаво дізнатися про стародавні підходи до анатомії людини та медицини.
# Вікторія Дудник 13.11.2021, 17:00
Дуже цікава стаття
# Анастасія Язан 12.11.2021, 17:42
Дякую за роботу!! Дуже цікавий матеріал, особливо розвиток медицини в Стародавні часи. Дає можливість уявити рівень розвитку знань учених на той час в порівнянні з сьогоденням.
# Татарчук Анна 12.11.2021, 09:12
Стаття дуже цікава й пізнавальна. Здоров'я завжди займало важливе місце в житті людей, тема здоров'я актуальна і по сьогоднішній день, але дізнатися про будову та здоров'я людини в Стародавньому світі було дуже цікаво.
# Олена Трифонова 11.11.2021, 20:19
Цікавий матеріал. Дякую автору
# Роман Омельченко 11.11.2021, 10:57
Дякую за роботу, було дійсно цікаво дізнатися про знання стародавніх людей про будову та здоровя людини.
# Надія Калініченко 09.11.2021, 23:18
Цікава пізнавальна тема
Image

Столітні традиції якісної освіти!

Підписатись