ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАГІСТРАНТІВ У ПРОЦЕСІ ОПАНУВАННЯ ДИСЦИПЛІНИ «ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ»

Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка

Кондель Володимир

Четвертий місяць в Україні триває війна через віроломне російське вторгнення на нашу територію. 24 лютого 2022 року згідно з Указом Президента № 64/2022 в Україні оголошено воєнний стан терміном на 30 діб з подальшим його продовженням на 30, 30 і 90 діб [1]. Закон України «Про правовий режим воєнного стану» характеризує воєнний стан як особливий правовий режим у випадку збройної агресії чи загрози нападу [2]. З огляду на існуючу загрозу життю і здоров’ю населення України внаслідок збройної агресії надзвичайно важливими є заходи правового режиму воєнного стану, направлені на ефективне використання фонду захисних споруд цивільного захисту, а також проведення евакуації населення, матеріальних і культурних цінностей.

Саме тому здобувачі другого рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г.  Короленка у 2022-2023 навчальному році вивчатимуть дисципліну «Цивільний захист», метою якої є формування у магістрантів відповідальності за колективну та індивідуальну безпеку в період надзвичайних ситуацій мирного і воєнного часу, здатності приймати ефективні рішення у сфері цивільного захисту з урахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності, а також досягнень науково-технічного прогресу.

Опанувавши дисципліну «Цивільний захист», майбутні фахівці освітньої галузі отримають не тільки знання щодо роботи органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування, спрямованої на захист населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим [3], але й сформують відповідні програмні компетентності, необхідні для подальшої професійної діяльності щодо

• організації роботи за вимогами міжнародного та національного законодавства з цивільного захисту населення;
  • передбачення можливих наслідків виникнення та розвитку надзвичайних ситуацій у професійній діяльності, проведення моніторингу та здійснення відповідних заходів щодо їх запобігання;
  • формування правильної соціальної позиції для забезпечення колективної та індивідуальної безпеки під час виникнення та розвитку надзвичайних ситуацій, ліквідації їх наслідків, надання допомоги постраждалим, координації дій з органами державної влади, місцевого самоврядування, управління та сил цивільного захисту;
  • використання набутих знань і прийняття ефективних рішень з питань цивільного захисту в умовах загрози і виникнення надзвичайних ситуацій мирного та воєнного часу.

Процес формування вищезгаданих компетентностей майбутні магістранти освітньої галузі можуть розпочати вже зараз, під час дії воєнного стану, не чекаючи початку нового навчального року, взявши участь у безкоштовних вебінарах видавництва MCFR, присвячених питанням цивільного захисту населення. Так, наприклад, на одному відеотренінгу експерт пояснює, як, використовуючи основні положення Кодексу цивільного захисту України [3] щодо режимів функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, забезпечити пожежну безпеку та цивільний захист на підприємстві у період надзвичайної ситуації та карантину, надаючи необхідні поради і рекомендації щодо взаємодії з оперативно-рятувальною та іншими службами цивільного захисту [4]. Інший вебінар присвячений профілактичним заходам мінно-вибухових травм у зонах бойових дій та в місцях колишньої тимчасової окупації. Оскільки мінно-вибухові пошкодження є найбільш важкими травмами мирного і воєнного часу, автор знайомить учасників вебінару з факторами ураження, особливостями та клінічними ознаками осколкових поранень, заподіяних протипіхотними мінами, демонструє основні способи надання домедичної допомоги травмованим [5].

Усі зареєстровані учасники після завершення вищезгаданих вебінарів можуть безкоштовно одержати іменні сертифікати, які свідчать про проходження майбутніми магістрантами відповідних заходів у соціальних мережах. Очевидно, що набуті знання й уміння з питань  цивільного захисту не втратять своєї актуальності після припинення воєнного стану.

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Про введення воєнного стану в Україні : Указ Президента України  від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 (у редакції від 23.05.2022 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text (дата звернення: 08.06.2022).

2. Про правовий режим воєнного стану : Закон України від 12 травня 2015 р. № 389-VIII (у редакції від 24.05.2022 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text (дата звернення: 08.06.2022).

3. Кодекс цивільного захисту України (у редакції від 03.04.2022 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5403-17#Text (дата звернення: 08.06.2022).

4. Як забезпечити пожежну безпеку та цивільний захист на підприємстві у період надзвичайної ситуації та карантину : вебінар 14.04.2020 р. URL: https://naseminar.com.ua/seminar/647-zabezpechennya-pojejno-bezpeki-ta-tsivlnogo-zahistu-na-obktah-v-perod-nadzvichayno-situats (дата звернення: 08.06.2022)..

5. Мінно-вибухові поранення: як вберегтися самому та надати домедичну допомогу травмованим : вебінар 27.04.2022 р. URL: https://naseminar.com.ua/seminar/1240-mnno-vibuhov-poranennya-yak-vberegtisya-samomu-ta-nadati-domedichnu-dopomogu-travmovanim (дата звернення: 08.06.2022).