Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

МОВНА КАРТИНА СВІТУ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО

ШКОЛА Галина Миколаївна –

кандидат філологічних наук, доцент, Київського національного лінгвістичного університету

Анотація

У статті розглянуто особливості дослідження мовної картини світу В. Сухомлинського. До аналізу залучаються художні твори, наукові й публіцистичні статті, епістолярна спадщина письменника, що дає змогу повніше аргументувати й реалізувати концепцію дослідження.

Ключові слова: Василь Сухомлинський, мовна картина світу, час, простір, число, фразеологізм, трансформація.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Апресян Ю. Д. Вибрані праці / Ю. Д. Апресян. – М.: Школа «Мови російської культури», 1995. – Т. II: Інтегральний опис мови і системна лексикографія. – 769 с.

2. Гуревич А. Я. Категория средневековой культуры / А. Я. Гуревич. – М.: Наука, 1972. – 318 с.

3. Киклевич А. Притяжение языка / Александр Киклевич. – Olsztyn, 2007. – Т. 1: Семантика. Лингвистика текста. Коммуникативная лингвистика. – 411 с.

4. Лесин В. М. Літературознавчі терміни / В. М. Лесин. – К.: Радянська школа, 1985. – 252 с.

5. Лисиченко Л. А. Лексико-семантичний вимір мовної картини світу / Л. А. Лисиченко. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 191 с.

6. Постовалова В. И. Картина мира в жизнедеятельности человека / В. И. Постовалова // Роль человеческого фактора в языке. Язык и картина мира. – М.: Наука, 1988. – С. 8–69.

7. Селіванова О. Сучасна лінгвістика: термінологічна енциклопедія / Олена Селіванова. – Полтава: Довкілля. – К, 2006. – 716 с.

8. Сухомлинський В. Вибрані твори: в 5 т. / В. Сухомлинський. – К.: Радянська школа, 1976. – Т. 2: Формування комуністичних переконань молодого покоління. Як виховати справжню людину. Сто учителеві. – 670 с.

9. Сухомлинський В. Вибрані твори: 5 т. / В. Сухомлинський. – К.: Радянська школа, 1977. – Т. 3: Серце віддаю дітям. Народження громадянина. Листи до сина. – 670 с.

10. Сухомлинський В. Вибрані твори: в 5 т. / В. Сухомлинський. – К.: Радянська школа, 1977. – Т. 5: Статті. – 639 с.

11. Сухомлинський В. Я розповім вам Казку. Філософія для дітей [уклад. Сухомлинська О. В.] / Василь Сухомлинський. – Харків: ВД «Школа», 2016. – 576 с.

12. Школяренко В. І. Тематико-ідеографічна характеристика фразеологізмів пам’яток ділової прози ХІІІ–ХVІ ст. // Актуальні проблеми слов’янської філології: Міжвузівський збірник наукових статей «Лінгвістика і літературознавство». – Ніжин: ТОВ «Видавництво «Аспект-Поліграф», 2007. – Вип. XIV. – С. 44–51.

13. Pazio D. Problematyka jenzykowego obrazu swiata w wybranych pracach lingwistow polskich i rosyjskich / Dorota Pazio // Acta Polono-Ruthenica VIII. – Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego, 2003. – S. 199–205.