Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

РЕГУЛЯЦІЯ ПОВЕДІНКИ СХІДНОСЛОВ’ЯНСЬКИХ ПАРУБКІВ ТА ДІВЧАТ У МОЛОДІЖНІЙ ГРОМАДІ ХІХ – ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХХ ст

ОКОЛЬНИЧА Тетяна Володимирівна –

кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки та освітнього менеджменту

Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка

Анотація

В статті, на основі аналізу етнографічних джерел проаналізовано особливості регуляції поведінки парубків і дівчат у східнослов’янській молодіжній громаді ХІХ – першої чверті ХХ ст. Автором розкритоосновні механізми регуляції поведінки: пряма агресія, примушування (репресивні методи) та схвалення й заохочення (пермисивні методи). Провідними темами у діяльності молодіжних громад виступали гендерно-комунікативні аспекти, регулювання яких давало можливість здійснити необхідну підготовку до реалізації шлюбної стратегії, від успішності якої залежав перехід в повноправну групу одружених чоловіків та жінок, а також стабільне функціонування усіх сфер життя.

Ключові слова: східнослов’янські дівчата та парубки, етнографічні джерела, молодіжні громади, механізми регуляції поведінки, молодіжна субкультура.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Дикарев М. Збірки сільської молодіжі на Україні / М. Дикарев// МУРЕ.– Львів, 1918. – Т. XVIII. – С. 170–275

2. Иванов П. В. Жизнь и поверья крестьян Купянского уезда Харьковской губернии / П. Иванов // ХИФО. – 1907. – Т. XVII. – С. 56–76

3. Кобринська Н. Руське жіноцтво в Галичині в наших часах / Н. Кобринська // Перший вінок. Жіночий альманах. – Львів, 1887. – С. 68–102

4. Костащук В. Парубоцька громада в селі Тулові на Покуттю, в Галичині / В. Костащук // Побут. – 1929. – Ч. 4-5. – С. 21–35

5. Красильников Ф. С. Малороссия и малоруссы. (Георафическо-этнографический очерк) / Ф. С. Красильников. – М., 1904. – 56 с.

6. Крачковский Ю. Ф. Быт западно-русского селянина / Ю. Ф. Крачковский. – М., 1874. – 212 с.

7. Кузеля З. Ярмарки на дівчата. (Причинок до української етнольогії) / З. Кузеля. – Львів, 1914. – 12 с.

8. Милорадович В. Народные обряды и песни Лубенского уезда Полтавской губернии, записанные в 1888–1895 гг. / В. Милорадович // Сборник Харьковского историко-филологического общества. – Харьков, 1897. – Т.6. –223 с.

9. Прислів’я та приказки: Людина. Родине життя. Риси характеру / Упоряд., вступ. ст. та комент. М. М. Пазяк. – К., 1990. – 522 с.

10. Сільські забави в Чернігівщині. Зап. Ф. Коломийченко від Марії Коломийченкової // МУЕ. – Львів, 1918. – Т. XVIII. – С. 132–142

11. Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край, снаряженной Русским Географическим Обществом: материалы и исслед., собр. д. чл. Чубинским П. П. : в 7 т. – СПб.: Типография П. Безобразова и комп., 1872. – Т. 1. – Вып. 1. : Верования и суеверия малорусского народа. – 228 с.

12. Ястребов В. Новые данные о союзах неженатой молодежи / В. Ястребов // Киевская старина. – 1896. – № 10. – С. 110–128