Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ДО ПИТАННЯ ВИВЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ ТА МЕНТАЛЬНОСТІ В УКРАЇНСЬКОМУ МУЗИЧНОМУ МИСТЕЦТВІ

БІЛОЗУБ ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА

кандидат мистецтвознавства, доцент

кафедри акторської майстерності та дизайну

Запорізького національного університету

Анотація

У статті досліджено національний характер та ментальність як складові українського музичного мистецтва. Висвітлено науково-теоретичні підходи до проблеми вивчення національного характеру та ментальності в українському музичному мистецтві. Розглянуто релігійність як один з основних компонентів національної культури, її відображення в українській православній музиці й вплив на творчість професійних композиторів.

Ключові слова: музика, композитор, національний характер, національна ментальність, православна музика, музичне мистецтво.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Артемьев Э. Заметки об электронной музыке. / Э. Артемьев. – [Електр. ресурс]. – Режим доступа: http://dvmusic.ru/index/articles/one/full/1064. – Загл. с экрана.

2. Джулай Г. А. Музична ментальність: соціально-філософський аналіз: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філософ. наук: 09.00.03 «Соціальна філософія та філософія історії» / Г. А. Джулай: Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. – Одеса, 2003. – 24 с.

3. Драганчук В. М. Український національний характер як предмет музикознавчого зацікавлення / В. М. Драганчук // Музикознавчі студії Інституту мистецтв Волинського державного університету імені Лесі Українки та Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. − Вип. 1. – Луцьк: РВВ «Вежа» ВДУ ім. Лесі Українки, 2007.
– С. 124−137.

4. Катрич О. Національна специфіка української музики / О. Катрич // Український світ. – 1996. – № 4. – С. 4–6.

5. Кияновська Л. О. Стильова еволюція галицької музичної культури XIX– XX ст.: автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра мистецтвознавства: спец. 17.00.01 «Теорія та історія культури» / Л. О. Кияновська: Нац. муз. акад. ім. П. І. Чайковського. – К., 2000. – 36 с.

6. Козаренко О. Феномен української національної музичної мови / О. Козаренко. – Львів: Сполох, 2000. – 284 с.

7. Костюк Н. Музична культура Західної України 20–30–х років XX століття: ідеї поступу і розвиток національних традицій: автореф. дис. на здоб. наук. зван. канд. мист-ва: спец.17.00.01 «Теорія та історія культури» / Н. Костюк / КНУКіМ. – К., 1998. – 23 с.

8. Маріо Р. Виховання молоді засобами православної духовної музики у закладах освіти України (кінець ХІХ – поч. ХХ століть): автореф. дис.на здоб.наук.ступ. канд. пед. наук: спец. 13.00.01 «Загальна педагогіка та історія педагогіки» / М. Д. Маріо: Харк. держ. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. — Харків, 2000. – 19 с.

9. Марченко О. А. Роль національного характеру у формуванні української музичної культури XIX століття: автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філософ. наук: 09.00.12 «Українознавство» / Харківський нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Харків, 2003. – 20 с.