Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В ПОЛТАВСЬКІЙ ГУБЕРНІЇ (перша половина ХІХ – початок ХХ століття)

ГРИШКО Ольга Іванівна –

кандидат педагогічних наук, доцент,

доцент кафедри дошкільної освіти,

Полтавського національного педагогічного університету

імені В. Г. Короленка,

e-mail: [email protected],

КЛЕВАКА Леся Петрівна –

кандидат педагогічних наук, доцент

кафедри соціальної роботи

Полтавського інституту економіки і права,

Анотація

У статті розкриваються передумови виникнення дошкільної освіти в Полтавській губернії в першій половині ХІХ століття. Висвітлюються деякі частини «Положення про дитячі притулки» (1839 р.): вимоги до педагогічного персоналу, оснащення приміщень притулків та території навколо, особливості здійснення навчально-виховного процесу. Визначаються типи дитячих притулків. Описано зміст роботи вихователів у дитячих притулках. Розкрито діяльність одного із перших ясел-притулків, що зʼявився на теренах України у м. Полтава 1839 року. Висвітлено організацію навчально-виховного процесу Полтавського Олександрійського дитячого притулку з денним та вечірнім перебуванням. Наведені статистичні дані щодо кількості дитячих притулків Полтавської губерній на початку ХХ століття, почерпнуті з Державного архіву Полтавської області, і наявний контингент дітей. Детально описано діяльність дитячих майданчиків у Кобищанському, Островськомй районах, у Павленківському парку м. Полтава, а також у м. Зіньків. Визначені особливості організації навчального процесу в різновікових групах дитячих майданчиків протягом дня. Зазначено, що дошкільна освіти в Полтавській губернії здійснювалася за системою Ф. Фребеля. Проаналізовано гру як засіб навчання і виховання маленьких дітей. Представлено різновиди ігор того часу. Розкрито діяльність Полтавського дитячого садка та дитячого клубу.

Ключові слова: дошкільна освіта, виховання, дошкільні навчальні заклади, ясла-притулки, дитячі притулки, дитячі майданчики, дитячі садочки, дитячі клуби, Полтавська губернія.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Адрес-календарь и справочная книга Полтавской губернии на 1897 год. – Полтава : Типо-литография Полтавского губернского правления, 1898. – 136 с.

2. Гармаш В. Становлення та розвиток дошкільного виховання у Полтаві кінця ХІХ – початку ХХ ст. / В. Гармаш // Край. №. 111 (липень), 2013. – С. 11–14.

3. Детская площадка на Кобыщанах в г. Полтава (отчет за 1914 г.) // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №10, 1915. – С. 11–15.

4. Детский сад в г. Полтава // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №4, 1915. – С. 69–70.

5. Інструкція з облаштування дитячих майданчиків // Державний архів Полтавської області. Ф.971, О.1, С.1. Листування комітету охорони здоровʼя єврейського населення у м. Зіньків, Полтавської губернії, 1916–1917.

6. Корнильева Д. Отчет о занятиях в «Детском доме» г. Полтава / Д. Корнильева // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №11, 1915. – С. 19–23.

7. Кушнір В. Питання програмного забезпечення дошкільних навчальних закладів ХІХ – початку ХХ ст. / В. Кушнір // Історикопедагогічний альманах. № 2, 2016. – С. 41–46.

8. Летние детские приюты в Полтавской губернии в 1915 г. (статистические ведомости) // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №12, 1916. – С. 62–65.

9. Об открытии детских летних приютов // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №5, 1915. – С. 76–77.

10. Отчет о занятиях на народной детской площадке в Павленковском саду Полтавского общества попечительства о детях // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №5, 1915. – С. 4–18.

11. Отчет Островской площадки для детских игр в г. Полтава за 1914 г. // Педагогический журнал для учащих народних школ Полтавской губернии. №8, 1915. – С. 67–69.

12. Памятная книжка Полтавской губернии на 1914 год. – Полтава : Типо-литография Полтавского губернского правления, 1914. – 380 с.

13. Педагогічна думка, освіта, становлення суспільного дошкільного виховання на теренах України в кінці ХІХ – ХХ ст // Історія педагогіки: курс лекцій. – К., 2004. – 171 с. URL: http://pedagogy.lnu.edu.ua/wpcontent/uploads/2017/01/%D0%A2%D0%B5%D0%B C%D 0% B0-7.pdf

14. Полтавский календарь на 1909 год. – Полтава : Издание Полтавского губернского статистического комитета, 1909. – 380 с.

15. Про дитячі садки // Педагогічний журнал для вчителів початкових шкіл Полтавщини : Видання Полтавського губернського земства. № 7– 12, 1917 (друге півріччя). – С. 57–69.