Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ҐЕНЕЗА ПОНЯТТЯ УПРАВЛІННЯ ВИХОВНОЮ РОБОТОЮ У ВИЩОМУ ПЕДАГОГІЧНОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ УКРАЇНИ

ДУДКО Ярослава Вікторівна –

кандидат педагогічних наук, доцент

кафедри педагогіки і педагогічної майстерності

Мелітопольського державного педагогічного університету

імені Богдана Хмельницького

Анотація

У статті досліджено генезис поняття управління виховною роботою у вищому педагогічному навчальному закладі України (друга половина ХХ – початок ХХІ століття). Автором обґрунтовано еволюційні трансформації феномену «управління виховною роботою» в контексті дослідницьких підходів за встановленими етапами розвитку процесу управління виховною роботою у вищих педагогічних навчальних закладах України у другій половині ХХ та на початку ХХІ століття: І етап (1958–1990 рр.) – етап становлення процесу управління виховною роботою у вищій школі України; ІІ етап (1991–2013 рр.) – етап реформування процесу управління вихованням майбутніх учителів у вищих навчальних закладах України; ІІІ етап (з 2014 р. по сьогодення) – етап стабілізації процесу управління виховною роботою у вищих педагогічних навчальних закладах України.

Ключові слова: виховання, виховна робота, вищий педагогічний навчальний заклад, генезис, процес, управління.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Єльникова Г. В. Управлінська компетентність / Г. В. Єльникова. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2005. – 128 с.

2. Крижко В. В. Теорія і практика менеджменту в освіті / В. В. Крижко. – Запоріжжя: Просвіта, 2003. – 272 с.

3. Латфуллин Г. Основные тенденции и концепции управления на стыке векав / Г. Латфуллин // Проблемы теории и практики управления. – 1998. – № 1. – С. 76–80.

4. Мармаза О. І. Проектний підхід до управління навчальним закладом / О. І. Мармаза. – Харків: Вид. група «Основа», 2003. – 80 с.

5. Орлов А. Н. Управление учебновоспитательным процессом в высшем педагогическом учебном заведении / А. Н. Орлов. – Алма-Ата: Меткеп, 1989. – 112 с.

6. Павлютенков Є. М. Мистецтво управління школою / Є. М. Павлютенков. – Х.: Основа, 2011. – 320 с.

7. Пантюк М. П. Підготовка майбутніх вчителів до виховної роботи у вітчизняній педагогіці ХХ століття: автореф. дис. … доктора пед. наук: спец. 13.00.01 / М. П. Пантюк. – Дрогобич, 2011. – 40 с.

8. Ржевська А. В. Управління процесом виховання студентів вищого педагогічного навчального закладу: автореф. дис. … кандидата пед. наук : спец. 13.00.01 / А. В. Ржевська. – Луганськ, 2002. – 21 с.

9. Советский энциклопедический словарь / [гл. ред. А. М. Прохоров]. – 4-е изд. – М.: «Советская энциклопедия», 1989. – 1632 с.

10. Туленков Н. В. Введение в теорию и практику менеджмента: Уч. пособие / Н. В. Туленков. – К.: МАУП, 1998. – 136 с.

11. Українська радянська енциклопедія: у 12 томах / [гол. ред. М. П. Бажан]. – 2-ге вид. – К.: Головна редакція УРЕ, 1978. – 542 с.

12. Філософський словник соціальних термінів / [гол. ред. В. П. Андрущенко]. – 3-тє вид. – Х.: «Р.И.Ф.», 2005. – 672 с.

13. Хриков Є. М. Теорія та методика внутрішкільного управління в сучасних умовах: дис. … доктора пед. наук: 13.00.01 / Є. М. Хриков. – К., 1997. – 422 с.