• вул. Шевченка, 1, м. Кропивницький
  • (0522) 32-17-18

Становлення та розвиток факультету педагогіки, психології та мистецтв

В одному з найстаріших корпусів педагогічного університету, в якому зараз працює педагогічний факультет до революції розміщувалася громадська жіноча гімназія, в якій розпочали підготовку вчителів початкової школи ще в 1881 році на базі відкритого при гімназії УШ додаткового педагогічного класу. У цьому класі навчалося біля 30-40 учениць, які, крім загальноосвітніх предметів, вивчали також педагогіку та фахові методики. Учні цього класу проходили педагогічну практику в педагогічних класах при гімназії. Після закінчення додаткового педагогічного класу третина випускниць продовжувала навчання в вузах Європи та Російської імперії, третина йшла вчителювати, решта займалася „вільною практикою".

Архівні матеріали свідчать про те, що наш навчальний заклад виріс в університет із вищих трирічних педагогічних курсів, які були засновані в Єлисаветграді 1 червня 1921 року.

Випускники цих педкурсів могли викладати будь-який  предмет у всіх класах семирічки. Проте методик викладання у середніх і старших класах студенти майже не вивчали,  педагогічну практику не проходили. Фактично, ці педкурси тогочасним педфаком і готували вчителів для початкових шкіл. Вчителеві для старших класів готували інститути народної освіти (ІНО), але їх випускників у наш край направляли надзвичайно обмежену кількість. Тому випускники педкурсів не лише працювали за фахом у початкових школах, але й викладали навчальні предмети у старших класах, рекомендувалися на керівну освітянську роботу тощо.

У 1924 році відбулося об'єднання Єлисаветградських та Ново миргородських педкурсів, а в 1925 році педкурси було реорганізовано в Зінов'ївський педагогічний технікум. Він продовжував здійснювати підготовку вчителів для початкової школи включно аж до 1930 року, коли його було реорганізовано в інститут соціального виховання.

У 1927 році викладачеві педтехнікуму В.І.Харцієву було присвоєно звання професора, він тривалий час був єдиним професором нашого вузу, його гордістю і окрасою. У 1908 році він очолив Єлисаветградське громадське комерційне училище, роботу якого намагався побудувати на засадах „нової школи", добра та гуманізму. З 1917 року В.І.Харцієв - один з організаторів нової народної освіти в краї, у 1922-1924 рр. - очолив Єлисаветградські педкурси і був усунутий з цієї посади через свою позапартійність. В.І.Харцієв був останнім улюбленим учнем видатного українського філолога О.О. Потебні, найбільшим знавцем його творчості, відомим філологом та педагогом свого часу. У 1933 році професора В.І.Харцієва було звинувачено у націоналізмі, почалось його цькування та переслідування. Від таборів його врятував лише похилий вік та смерть.

Робота педкурсів здійснювалась таким чином. Заняття розпочиналися о 16 годині і тривали 6 днів на тиждень. Щодня було п'ять занять по 40 хв. та шосте - з фізкультури. У ранковий час проводилися клубні заняття із спорту, хорового співу, драматургії, образотворчого мистецтва, працювали предметні гуртки. Крім того, зранку студенти відвідували дитячі заклади, проводили в них педагогічні та психологічні обстеження, виступали в ролі помічників вихователів тощо.

Влітку студенти проходили сільськогосподарську та педагогічну практику в однієї з дитячих установ. Якщо такої установи в районі, куди направлявся студент, не було, він повинен був її створити (дитмайданчик, піонерський загін тощо). У ході літньої практики студент повинен був опанувати одним із видів ремесел (Гончара, коваля, шевця, теслі тощо) і восени представити комісії зразок власного виробу: пошиті черевики, сплетену корзинку, викуваний цвях, зліплений глечик, виготовлену табуретку тощо.

Разом з тим студент повинен описати історію, звичаї, мову та інші особливості району, де проходила його практика, зібрати гербарій, колекції та багато іншого.

Так що перші педфаківці працювали досить багато, наполегливо, до того ж, як свідчать архівні матеріали, студентське життя 20-х років було не лише напруженим, але й голодним.

Перший випуск Єлисаветградських педкурсів в кількості 44 вчителів відбувся у 1924 році. Всього ж навчалося тоді в технікумі 252 студентів та учнів підготовчого відділення. До 1930 р. контингент студентів та кількість випускників педтехнікуму помітно не змінилася.

Коли педтехнікум у 1930 р. було реорганізовано в інститут соціального виховання, то для підготовки вчителів початкових класів у тому ж році було засновано новий педтехнікум, який здійснював підготовку на базі семирічної школи вчителів початкових класів, працівників дошкільних закладів, піонерських вожатих, вчителів фізкультури. Проіснував педтехнікум до 1956 р., а в 1959 р. на базі Кіровоградського педагогічного інституту було відкрито педагогічний факультет.

Відкриття педагогічного факультету, який вперше розпочав здійснювати підготовку вчителів початкових класів з вищою освітою, було значною подією як в житті педагогічного інституту, так і всієї степової Кіровоградщини, адже до цього часу функціонувало лише три факультети: філологічний, фізико-математичний, фізичного виховання (з 1956 р.).

У 1959 році на 1 курс денної форми навчання було зараховано 50 студентів в складі двох академічних груп. План набору студентів з 1959 по 1962 рр. на денну форму навчання складав 50 осіб. З 1962 року розпочато підготовку вчителів початкових класів за заочною формою навчання, а в 1966 році здійснено останній випуск студентів денної форми навчання і розпочалася підготовка за вечірньою формою. У період з 1959 по 1966 рр. за денною формою навчання було підготовлено 196 вчителів.

Отже, з 1966 по 1973 рр. факультет здійснював підготовку вчителів лише за вечірньою та заочною формою навчання.

В 1973 р. факультет відновив набір студентів на стаціонарну форму і на даний час в складі факультет функціонує денне та заочне відділення. Останній випуск вчителів початкових класів за вечірньою формою було здійснено у 1972 році. Студенти цієї форми навчалися 5 років у вечірній час 4 рази на тиждень по 4 години щодня. На цьому відділенні навчалися працюючі вчителі, вихователі дитячих садків, робітники заводів, фабрик, підприємств тощо. Не зважаючи на велику зайнятість студентів, при вечірньому відділенні працював хор, вокальні групи, солісти, студенти оволодівали грою на одному з музичних інструментів. За вечірньою формою навчання було підготовлено 183 вчителів, більшість з яких і в даний час працює в школах, дошкільних та позашкільних дитячих установах міста і області.

Для забезпечення навчального процесу на факультеті в 1959 році було створено кафедру педагогіки і методики початкового навчання, яка об'єднувала викладачів педагогіки, психології, музики, образотворчого мистецтва, фахових методик, ручної праці.

history phot 1

Завідуючим кафедрою було призначено досвідченого, висококваліфікованого доцента, кандидата педагогічних наук  Пенського Івана Ілліча (1893-1991 рр.), який закінчив у 1913 році Велико-Сорочинську вчительську семінарію (вчитель початкових класів), в 1918 р. – Полтавський учительський інститут, працював вчителем початкових класів. З 1931 по 1958 рр. працював старшим викладачем, завкафедрою педагогіки, деканом у Ніжинському педагогічному інституті, а з 1958 по 1966 рр. – в Кіровоградському педагогічному інституті. У 1966 р. пішов на заслужений відпочинок, виїхав до Черкас де й помер на 98-му році життя.

melnichuk1Першим деканом факультету з 1960 по 1978р. був Мельничук Сергій Гаврилович, нині доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник  народної освіти. Згідно з діючими нормативами декан призначався при наявності не менше 200 студентів на факультеті, тому він спочатку виконував обов’язки на громадських засадах, а з 1962 р. перебував на офіційній посаді декана. Мельничук С.Г. закінчив у 1959 р. фізико-математичний факультет Кіровоградського педінституту, з 1959 по 1970р. викладав математику на факультеті, з 1970 по 1973р. навчався у цільовій аспірантурі НДІ художнього виховання АПН колишнього Союзу (м.Москва), захистив дисертацію на здобуття вченого ступеню кандидата педагогічних наук, в період 1973-1978рр. знову працював деканом педагогічного факультету, а в 1978-1996 рр. – проректором з наукової роботи. З 1996 р. С.Г.Мельничук – завідуючий кафедрою педагогіки педфаку. В 1995 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук, професор з 1994 року. Опублікував понад 90 наукових праць, серед яких монографії, навчальні посібники тощо. Ветеран праці, нагороджений орденами і медалями. Багато років працює на факультеті, викладає педагогіку, історію педагогіки, веде спецкурси, спецсемінари тощо.  
kuchinskiy2Наступний (другий) декан з 1978 по 1980р. - кандидат філологічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Кучинський Б.В. з 1980 по 1998 рік працював проректором з навчально-виховної роботи і в пенсійному віці (60 років) перейшов на посаду завідуючого кафедрою германських мов.  
popereshniak3Наступний (третій) декан з 1980 по 1985р. - кандидат історичних наук, доцент Поперешняк І.В. з 1985 по 1994 рік обіймав посаду проректора заочної форми навчання і в даний час вийшов на пенсію.  
gora4Наступний (четвертий) декан з 1985 по 1998р. - кандидат педагогічних наук, доцент Гора Т.П. в 1998 році була запрошена на посаду заступника голови Кіровоградської міської ради з питань освіти, культури та медицини.  
zavina5Наступний (п’ятий) декан з 1998 по 2003р. - кандидат педагогічних наук, професор Завіна В.І. – випускник факультету, заслужений працівник культури України, керівник міського колективу народного бального танцю „Конвалія”. З 2003 року по 2012 рік на посаді першого проректора університету.  
tkachenko6Наступний (шостий) декан з 2003 по 2005р. - доктор педагогічних наук, професор Ткаченко О.М.  
racul7Наступний (сьомий) декан з 2005 по 2021р. - кандидат педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Рацул А.Б.  
GaletaYНині виконує обов'язки декана доктор педагогічних наук, професор Галета Я.В.  

Першими викладачами були: Пенський Іван Ілліч, Шульга Галина Гаврилівна (педагогіка та історія педагогіки), Жмурко Олена Петрівна (українська мова), Сергієчко Володимир Захарович, Кузіна Валентина Федорівна (російська мова), Антонечко Віра Дмитрівна (психологія), Вітриченко Марія Несторівна (методика викладання української мови), Мініна Зінаїда Семенівна (ручна праця), Шпаченко Анатолій Григорович, Крапивна Тамара Петрівна, Бур’янський Анатолій Семенович, Сущов Савелій Григорович (музика і співи), Мельничук Сергій Гаврилович, Андрш Йосип Васильович (математика та методика її викладання).

Довгий час на факультеті плідно працювали кандидат біологічних наук, доцент Бурдіян Борис Гаврилович; кандидат психологічних наук, доцент Головань Ніна Олексіївна (нині на пенсії); кандидат педагогічних наук, доцент Гришина Тетяна Василівна; кандидат педагогічних наук, професор Рацул Анатолій Борисович; кандидат педагогічних наук, доцент Барабаш Валентина Гаврилівна; кандидат педагогічних наук, доцент Гора Тамара Петрівна; кандидат сільськогосподарських наук Пухир Юрій Миколайович; старші викладачі Погрібний Іван Іванович, Горячкіна Олена Василівна, Шевченко Анатолій Вікторович, Дубинський Іван Васильович та інші.

З 1973 року розпочинається другий, дещо вищий період розвитку педагогічного факультету, коли було відновлено набір студентів на денну форму та значно збільшено набір на заочну форму навчання.  Зростає навчально-матеріальна база, науковий потенціал кафедр, створюються нові навчальні лабораторії і кабінети, започатковуються нові спеціальності, відкривається аспірантура, встановлюються наукові зв’язки з науково-дослідними інститутами, провідними вищими педагогічними закладами і т.ін.

В 1988 році на факультеті відкривається нова спеціальність „педагогіка і методика початкового навчання та образотворче мистецтво” з п’ятирічним терміном навчання, випускники одержують ще один фах – вчитель образотворчого мистецтва, а з 1989 року – здійснено набір на спеціальність „педагогіка і методика початкового навчання та хореографія”, випускники якої працюють вчителями початкових класів, викладають ритміку, керують хореографічними колективами. В 1993 році розпочато підготовку вчителів початкових класів і практичних психологів, а з 1994 року розпочато підготовку вчителів початкових класів з повною вищою освітою на базі педагогічних коледжів.    Щорічний набір цих студентів в кількості 30 осіб здійснювався на основі співбесіди, термін їх навчання був три роки, а з 1997 року – два роки. В 1997 році відкрито спеціальність „хореографія і народознавство”, а в 1998 році – спеціальність „хореографія та іноземна мова”, а також „вчитель початкових класів та дошкільне виховання”. В 1999 році відкрито спеціальності „соціальна педагогіка”, „образотворче мистецтво та практична психологія”. У перспективі керівництвом факультету планується відкриття нових спеціальностей таких як: "Дошкільна освіта", "Корекційна освіта" інші.

Навчальні плани факультету охоплюють значну кількість дисциплін і складають соціально-гуманітарні, психолого-педагогічні, фахові цикли.

Значне зростання факультету, вивчення широкого кола навчальних дисциплін поставило проблему створення нових кафедр і секцій. У зв’язку з такою потребою в 1982 році на базі кафедри педагогіки і методики початкового навчання створюється три кафедри: кафедра педагогіки початкового навчання, кафедра природничо-математичних дисциплін і кафедра філологічних дисциплін початкового навчання, а в 1994 році – кафедра хореографічних дисциплін. Очолювали кафедри відповідно доктор педагогічних наук, професор Воєводський Іван Кузьмович, кандидат педагогічних наук, доцент Мельничук Тамара Йосипівна, доктор філологічних наук, професор Горпинич Володимир Олександрович, а кафедру хореографічних дисциплін – народний артист України, професор Коротков Анатолій Єгорович.

Доктор педагогічних наук, професор Воєводський І.К. виїхав в 1983 році до Росії, доктор філологічних наук, професор Горпинич В.О. виїхав у 1995 році в Дніпропетровський університет, де працює й зараз, а доцент, кандидат педагогічних наук Мельничук Т.Й. пішла з життя на 54 році від важкої хвороби.

Протягом 47 років деканами факультету обиралися і працювали в указані періоди: Заслужений працівник освіти України, доктор педагогічних наук, професор Мельничук Сергій Гаврилович (1961-1970 рр., 1973-1978 рр.), кандидат філологічних наук, професор Кучинський Болеслав Вікентійович (1978-1980 рр.), кандидат історичних наук, доцент Поперешняк Іван Васильович (1980-1985 рр.), кандидат педагогічних наук, доцент Гора Тамара Петрівна (1985-1998 рр.), кандидат педагогічних наук, професор Завіна Віталій Іванович (1998 – 2003 рр.), кандидат педагогічних наук, доцент Ткаченко О.М. (2003 – 2005 рр.), Заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук, професор Рацул Анатолій Борисович (2005 р.).

Слід відзначити, що за 57 років свого існування педагогічний факультет став своєрідною кузнею підготовки керівних кадрів як для університету, так і для міста. Так, перший декан доктор педагогічних наук, заслужений працівник освіти України, професор Мельничук С.Г. в період 1978-1996 рр. обіймав посаду проректора університету з науково-дослідної роботи і в пенсійному віці (65 років) перейшов на посаду завідуючого кафедрою педагогіки початкового навчання.

В 1988 році на 3-х кафедрах факультету працювало 43 викладачі, в тому числі два професори, один доктор педагогічних наук, 23 кандидати наук і доценти, що складає 51 відсоток відносно загальної кількості викладачів. Два доценти факультету навчалися у докторантурі, два викладачі – в аспірантурі. В цей час на факультеті починає діяти аспірантура, в якій навчалося 8 аспірантів.

Кафедри факультету в цей період очолюють: кафедру педагогіки педагогічного факультету – Мельничук Сергій Гаврилович, доктор педагогічних наук, професор; кафедру філологічних дисциплін – Потєха Людмила Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент; кафедру природничо-математичних дисциплін – Жабо Тетяна Василівна, кандидат педагогічних наук, доцент.

На факультеті було створено кафедру хореографічних дисциплін у 1994 році, її очолив народний артист України, професор Коротков Анатолій Єгорович.

Як уже відзначалось, в 1989 році, вперше в колишньому Союзі, серед 200 педагогічних вузів, при Кіровоградському державному педагогічному інституті було відкрито нову спеціальність „Вчитель початкових класів та хореографії”. Враховуючи значні досягнення та традиції міста і області в розвитку хореографічного мистецтва, а також великий досвід керівництва дитячим зразковим колективом „Пролісок” Коротковим А.Є. Міністерство освіти України вперше відкрило цю спеціальність в системі педагогічної освіти. Отже, наш інститут був першим педагогічним навчальним закладом, який розпочав підготовку вчителів-хореографів. Кафедра стала методичним центром України в галузі хореографічного мистецтва, підтримує творчі зв’язки з науковими хореографічними центрами Росії, Академією українського танцю в Канаді, Міжнародною Європейською асоціацією хореографів з центром у м. Парижі, науково-дослідними інститутами України. На кафедрі працюють відомі в усій Україні народний артист України, доцент Кривохижа А.М.; заслужений працівник культури України, доцент Босий В.С.; народні артисти України, професори; Похиленко В.Ф. та інші. Заняття з хореографічних дисциплін кафедра проводить на базі обласного комплексу хореографічного мистецтва (ліцей-школа мистецтв).

Протягом всіх років професорсько-викладацький склад кафедр факультету плідно працював над розробкою наукових проблем навчально-виховного процесу початкової та вищої педагогічної школи, беручи участь у дослідженні комплексної, колективної наукової теми „Шляхи удосконалення навчально-виховного процесу в початковій школі та педагогічному університеті”.

Лише за період з 1984 по 1988 рр. членами кафедр факультету опубліковано понад 170 наукових праць, загальним обсягом 285 др. аркушів. Серед них навчальні посібники для студентів, вчителів, монографії,  методичні рекомендації, статті в наукових журналах. У 1998 році редколегія Всеукраїнського журналу „Початкова школа” 50 відсотків своїх шпальтів виділити для публікації наукових статей професорсько-викладацького складу кафедр факультету під рубрикою „Вісті із Кіровоградського педагогічного університету імені Володимира Винниченка” (№ 7, 1998 р., ст. з 42 по 62), що є визнанням високого рівня поданих до друку наукових праць.

Найбільш вагомі у той час були публікації членів кафедр професорів, докторів наук Горпинича В.О., Мельничука С.Г., кандидатів наук, доцентів Крутя Ю.З., Омельяненко С.В., Григор’єва А.Й., Довгої Т.Я., Мельничук О.С., Бурдіяна Б.Г., Кривульченка А.І., Потєхи Л.І., Жабо Т.В., доцента Живицької Л.В., старшого викладача Дубинського І.В. та ін.

Факультет пишається своїми випускниками, більшість з яких працює вчителями початкових класів, а також в органах народної освіти, державних установах, вищих педагогічних навчальних закладах. Значна частина випускників є відмінниками народної освіти, вчителями вищої категорії, методистами тощо.

Вихованці факультету Владимирова В.І., Довга Т.Я., Завіна В.І., Горська Г.О., Горська О.О., Кендюхова А.А., Дубінка М.М., Семез А.А., Савченко Н.С., Котелянець Н.В., Філоненко О.В., Логачевська С.О., Антипова Т.Н., Мельничук І.Я., Кондратова В.В., Баранюк І.Г., Прибора Т.О., Цуканова Н.М. та інші успішно захистили дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук і успішно працюють у сфері середньої та вищої школи.

У 2005 – 2006 рр. успішно захистили кандидатські дисертації викладачі факультету  Галета Я.В. – викладач кафедри педагогіки, Рацул О.А. – старший викладач кафедри педагогіки початкової освіти та соціальної педагогіки, Уличний І.Л. – старший викладач кафедри психології.

Отже, за роки свого функціонування педагогічний факультет сформувався як один із провідних підрозділів університету з високим науковим потенціалом і забезпечив степову Кіровоградщину й Україну висококваліфікованими кадрами вчителів початкової школи з вищою педагогічною освітою.

Педагогічний факультет почав здійснювати підготовку вчителів початкових класів з вищою освітою (як уже зазначалося) у 1959 році (у квітні 2000 року рішенням Вченої ради університету був реорганізований у психолого-педагогічний факультет); з червня 2013 року- факультет педагогіки та психології.

За роки існування факультету було підготовлено 9336 вчителів з вищою освітою. Факультет пишається своїми випускниками, більшість яких працює вчителями загальноосвітніх шкіл, інспекторами та методистами в органах народної освіти, викладачами вищих навчальних закладів тощо. Значна частина випускників є відмінниками народної освіти України, вчителями вищої категорії, старшими вчителями та вчителями-методистами. Усій країні відомі імена заслуженого вчителя України, кандидата педагогічних наук Логачевської С.П. і заслужених вчителів України Львової С.Л. та Годлевської В.Г.

Згідно наказу №118/1-ун від 10 серпня 2021 року рішенням вченої ради університету відбулася реорганізація факультетів та кафедр ЦДПУ. Відповідно, об'єднали факультет педагогіки та психології і мистецький факультет у факультет педагогіки, психології та мистецтв.

На факультеті здійснюється підготовка висококваліфікованих фахівців за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями: "бакалавр", "магістр", "доктор філософії".

Сьогодні факультет готує висококваліфікованих фахівців з вищою освітою за такими спеціальностями: 011 Освітні, педагогічні науки; 012 Дошкільна освіта; 013 Початкова освіта; 016 Спеціальна освіта; 053 Психологія; 231 Соціальна робота; 014.12 Середня освіта (Образотворче мистецтво); 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво); 023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація; 024 Хореографія.

Кафедри факультету очолюють: кафедру педагогіки дошкільної та початкової освіти – доктор педагогічних наук, професор Радул О.С.; кафедру педагогіки та менеджменту освіти – доктор педагогічних наук, професор Радул В.В.; кафедру методик дошкільної та початкової освіти – доктор філологічних наук, професор Іліаді О.В.; кафедру психології – доктор психологічних наук, професор Гейко Є.В.; кафедру педагогіки спеціальної та соціальної освіти – кандидат педагогічних наук, професор Рацул А.Б.; кафедру мистецької освіти - кандидат педагогічних наук, доцент Стрітьєвич Т. М.

На цих кафедрах працюють висококваліфіковані викладачі: професори Бабенко Л. В., Гейко Є.В, Галета Я.В, Довга Т.Я, Іліаді О.В., Котелянець Н.В., Окольнича Т.В., Омельяненко С. В., Панченко В. А., Радул В. В., Радул О. С., Растригіна А.М., Рацул А. Б., Рацул О.А., Савченко Н.С., Стратан-Артишкова Т.Б., Ткаченко О.М, Фурсикова Т.В,. Черкасов В.Ф.; доценти Бабенко Т. В., Баранюк І.Г., Васецька Т. М., Галушко Л. Я., Гарбузенко Л.В., Горська Г. О., Горська О. О., Дубінка М. М., Кіндей Л. Г., Кравцов В. О, Кравцова Т. О., Краснощок І. П., Куркіна С. В., Курята І. Г, Лабенко О. В., Мельничук І. Я., Міненко О. О., Прибора Т. О., Пунгіна О. А., Радул І. Г, Руденко Т. В., Свещинська Н. В., Семез А.А., Стрітьєвич Т. М., Шишова І. О., Уличний І. Л. та інші.

В університеті та на факультеті діє спеціалізована вчена рада з захисту докторських дисертацій, яку очолює доктор педагогічних наук, професор Радул В.В., вчений секретар, доктор педагогічних наук, професор Окольнича Т.В. Членами спеціалізованої вченої ради є члени професорського викладацького складу факультету: Галета Я.В., Савченко Н.С., Радул О.С., Растригіна А.М., Рацул О.А., Стратан-Артишкова Т.Б, Ткаченко О.М., Філоненко О.В., Черкасов В.Ф.

За останні п’ять років членами кафедр факультету опубліковано понад 900 наукових праць загальним обсягом понад 1500 друкованих аркушів. Серед них навчальні посібники для студентів та вчителів, монографії, методичні рекомендації, статті у наукових журналах.

Навчальним планом та навчальними програмами передбачено глибоке вивчення психолого-педагогічних, суспільних, філологічних, природничо-наукових дисциплін, предметів мистецького циклу, різноманітних методик викладання шкільних предметів. Провідними викладачами факультету читаються спецкурси та спецсемінари, спрямовані на поглиблене вивчення предметів, оволодіння нетрадиційними методиками викладання, новими освітніми технологіями, становлення умінь досліджувати та формувати особистість школяра.

Велика увага приділяється на факультеті науковій та творчій діяльності студентів. Вони працюють у різноманітних науково-дослідних гуртках і проблемних групах, виступають із доповідями, рефератами на університетських і міжвузівських науково-практичних конференціях, беруть активну участь у конкурсах на кращу студентську наукову роботу, допомагають учителям шкіл міста й області у проведенні навчально-виховних заходів. Студенти факультету неодноразово ставали дипломантами та переможцями  Всеукраїнських предметних студентських олімпіад

Випускаючі кафедри підтримують постійні зв’язки з науковими установами і навчальними закладами України: науково-дослідним інститутом педагогіки НАПН України, науково-дослідним інститутом психології, Київським національним університетом імені Т.Г.Шевченка, Київським національним педагогічним університетом імені М. Драгоманова, Київським лінгвістичним університетом, Харківським національним педагогічним університетом імені Григорія Сковороди, інститутом української мови НАН України, інститутом фольклористики, народознавства та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України тощо. Беруть активну участь в реалізації спільної програми Центральноукраїнського педагогічного університету імені Володимира Винниченка та Монтклерського університету (США) із питань розвитку критичного мислення.

Електронна бібліотека

Професори

 

Наукові праці викладачів

СПИСОК  НАУКОВИХ  ПРАЦЬ
ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ ПОЧАТКОВОГО НАВЧАННЯ

Жигора І. В., кандидат філологічних наук, доцент

  • Жигора І. В. Сучасна українська мова з практикумом” (Фонетика , Фонологія, Орфоепія, Орфографія, Лексикологія, Лексикографія, Фразеологія). (навчально-методичний комплекс). Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2008. – 72 с.
  • Жигора І. В. Методичні рекомендації до опрацювання курсу “Сучасної української мови з практикумом” (методичні рекомендації). Кіровоград: Центр оперативної поліграфії „Авангард”. – 2007. – 150 с.(у співавторстві з Л. І. Потєха, Л. Г. Кіндей).
  • Жигора І. В. „Українська мова за професійним спрямуванням” (навчально-методичний комплекс для студентів заочної та екстерної форм навчання). Кіровоград: Центр оперативної поліграфії „Авангард”. – 2010. – 107 с. (у співавторстві з Л. І. Афанасьєвою).

 

Кіндей Л. Г., кандидат філологічних наук, доцент

  • Кіндей Л. Г. Сучасна українська мова. Синтаксис: Навчально-методичний комплекс. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2003. – 132 с. (4,12 др. арк.; у співавторстві Потєха Л.І.).
  • Кіндей Л. Г. Завдання до контрольних робіт з української мови для слухачів підготовчих курсів. – Вид. 2-е, зі змінами. – Кіровоград, 2006 – 80 с. (3,92 др. арк.; у співавтор. Потєха Л.І.).
  • Кіндей Л. Г. Психолого-педагогічний факультет: Довідник для вступників на .на 2006 рік. Кіровоград: РВВ КДПУ ім. Володимира Винниченка, 2007. – 87 с. (5.28 др. арк.; у співавтор.).
  • Кіндей Л. Г. Українська мова: Програма. Тести. – Ч. І. – Вид. 5-е, зі змінами та доповненнями. – Кіровоград: Авангард, 2009. – 271 с. (11,07 др. арк.; у співавтор. Кіндей Л. Г.).
  • Кіндей Л. Г. Українська мова: Тести. – Частина ІІ: Відповіді. – Вид. 5-е, зі змінами та доповненнями. – Кіровоград: Авангард, 2009. – 43 с. (2,38  др. арк.; у співавтор. Кіндей Л. Г.).

 

Потєха Л. І., кандидат філологічних наук, доцент

  • Потєха Л. І. Методичні рекомендації щодо вивчення синтаксису словосполучення та простого неускладненого речення сучасної української мови. – Кіровоград: КДПІ, 1990. – 39 с. (2,44 др. арк.).
  • Потєха Л. І. Степовий віночок: Хрестоматія з позакласного читання для ІІІ класу. – Кіровоград, 2000. – 118 с. (4,46 др. арк.; у співавтор. Круть Л. І., Ожоган Л. О.).
  • Потєха Л. І. Навчально-методичні комплекси із сучасної української мови, сучасної російської мови для студентів заочної форми навчання: Спеціальність: „Початкове навчання” (5 років навчання). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2002. – 139 с. (6,41 др. арк.); (Сучасна українська мова: С. 3 – 94; 4,33 др. арк.).
  • Потєха Л. І. Психолого-педагогічний факультет: Довідник для вступників на 2006 рік. Кіровоград: РВВ КДПУ ім. Володимира Винниченка, 2007. – 87 с. (5.28 др. арк.; у співавтор.).
  • Потєха Л. І. Опорні таблиці до курсу "Сучасна українська мова з практикумом": Фонетика. Фонологія. Фономорфологія (морфонологія). Орфоепія. Графіка. Орфографія. Навчальний посібник. – Видання 5-є, зі змінами і доповненнями. – Кіровоград, 2010. – 228 с. – 7,73 д.а.
  • Потєха Л. І. Схеми і зразки мовних розборів. Навчальний посібник. Кіровоград: Авангард, 2010. – 87 с. – 4 д. а.

 

Горська О. О., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Горська О. О. Завдання з методики викладання рідної мови. Педагогічна практика: Методичні рекомендації для студентів психолого-педагогічного факультету / Упоряд. О.О.Горська, Т.О.Фадєєва. – Кіровоград: РВВ КДПУ, 2006.- С. 4–31. 1.4 др. арк.
  • Збірник конспектів уроків вчителів початкових класів. Укладачі: Горська О.О., Пахолівецька М.В., Третяк О.П. Кіровоград, 2009. – 108 с. 3.7 др. арк.
  • Третяк О.П., Чернецька О.Г., Копликова Т.К. Почитаймо разом: Навчальний посібник для учнів 1 класів / За ред. кан. пед. наук, доц. каф. методик поч. навч. КДПУ ім. В. Винниченка, О.О.Горської. Кіровоград-Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2010. – 48 с. др. арк
  • Третяк О.П., Чернецька О.Г., Копликова Т.К. Почитаймо разом: Навчальний посібник для учнів 2 класів / За ред. кан. пед. наук, доц. каф. методик поч.. навч. КДПУ ім. В. Винниченка, О.О.Горської. Кіровоград-Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2010. – 48 с. др. арк
  • Третяк О.П., Чернецька О.Г., Копликова Т.К. Почитаймо разом: Навчальний посібник для учнів 3 класів / За ред. кан. пед. наук, доц. каф. методик поч.. навч. КДПУ ім. В. Винниченка, О.О.Горської. Кіровоград-Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2010. – 48 с.др. арк
  • Третяк О.П., Чернецька О.Г., Копликова Т.К. Почитаймо разом: Навчальний посібник для учнів 4 класів / За ред. кан. пед. наук, доц. каф. методик поч.. навч. КДПУ ім. В. Винниченка, О.О.Горської. Кіровоград-Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2010. – 48 с. 3.87 др. арк.

 

Афанасьєва Л. І., кандидат філологічних наук, доцент

  • Афанасьєва Л. І. До проблеми створення тезауруса сучасної української мови. Наукові записки НБВУ. – К.: НБВУ, 1999. – С. 17–19. 0.1 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Бисемия как начальный этап процесса полисемии. Культура народов Причерноморья. – 2002. – № 32. – С. 5–7. 0.3 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Риторика як важливий компонент професійної освіти практичних психологів. Матеріали Міжнародної практичної конференції «Дні науки – 2005». – Т.42. Філологічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.68–69. 0,1 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Українська мова за професійний спрямуванням: Навчально-методичний комплекс. 2-е вид., доп. і переробл. – Кіровоград: Авангард, 2010. – 192 с. 8.1 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Основи красномовства: Навчально-методичний комплекс. Вид. 2-е, доп. і переробл. – Кіровоград: Авангард, 2010. – 88 с.3.7 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Культура сучасного українського мовлення: Навчально-методичний комплекс. Кіровоград: Авангард, 2011. – 120 с. 5.0 др. арк.
  • Афанасьєва Л. І.Риторика (Основи красномовства) навчально-методичний комплекс для студентів денної, екстернатної та заочної форм навчання. Кіровоград: Авангард, 2011. – 88 с. 3.6 др. арк.

 

Скляренко В. Г., кандидат філологічних наук, доцент

  • Скляренко В. Г. Префікс пра- в українській мові // Культура слова. – К., 1982. – Вип. 23. – С. 63–65.
  •  Скляренко В. Г. Префікс па- в українській мові // Культура слова. – К., 1983. – Вип. 25. – С. 53–57.
  • Скляренко В. Г. Давні іменні префікси // Культура слова. – К., 1993.– Вип. 44.– С. 46– 49.
  • Скляренко В. Г. Утворення з префіксом пра- в українській мові // Мовознавство. –  1994.– № 4–5.– С. 19–26.
  • Скляренко В. Г. Про деякі давні препозитивні компоненти та їх рефлекси в українській мові // Наукові записки. – Вип. 48.– Серія: Філологічні науки (мовознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2003.– С. 175–180.
  •  Скляренко В. Г. Про деякі рідковживані префікси в українській мові // Наукові записки – Вип. 53.– Серія: Філологічні науки (мовознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2004.– С. 145–151.
  • Скляренко В. Г. Префікс об-/о- в українській мові // Наукові записки. – Вип. 59. – Серія: Філологічні науки (мовознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2005.– С. 172–183.
  •  Скляренко В. Г. Відіменні утворення з початковим о- (об-) // Наукові записки. – Вип. 66. – Серія: Філологічні науки (мовознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2006. – С. 141–159.
  • Скляренко В. Г. Функціональні особливості складного препозитивного компонента обез-// Наукові записки. – Вип. 73.–Ч. 1. – Серія: Філологічні науки (мовознавство). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – С. 177–180.

 

Федотова С. О., кандидат філологічних наук, доцент

  • Федотова С. О. Виразне читання (методичний комплекс). Кіровоград: Поліграф-Терція, 2002. – 64 с. 3.5 др. арк.
  • Федотова С. О. Навчально-методичний комплекс з курсу «Дитяча література» (за вимогами кредитно-модульної системи). Для студентів психолого-педагогічного факультету. Спеціальність: Початкове навчання. Спеціалізація: Дошкільне виховання. Кіровоград: Полімед-Сервіс, 2008. – 113 с. 6.27 др. арк..
  • Федотова С. О. Навчально-методичний комплекс з курсу «Сучасний літературний процес; 80-90 роки ХХ століття» (за вимогами кредитно-модульної системи). Для студентів факультету. Іноземних мов. Спеціальність: Російська мова. Спеціалізація: Англійська мова. Кіровоград: Полімед-Сервіс, 2008. – 80 с. 4.44др. арк.
  • Федотова С. О. Навчально-методичний комплекс з курсу «Основи сценічного та екранного мистецтва» (за вимогами кредитно-модульної системи). Спеціальність: Початкове навчання. Кіровоград: Полімед-Сервіс, 2009. – 125 с. 7.44 др. арк.
  • Федотова С. О. Навчально-методичний комплекс з курсу «Бібліотерапія» (за вимогами кредитно-модульної системи). Для студентів психолого-педагогічного факультету. Кіровоград: Полімед-Сервіс, 2010. –200 с. 11. 74 др. арк.
  • Федотова С. О. Навчально-методичний комплекс з курсу «Психологізм у літературі» (за вимогами кредитно-модульної системи). Для студентів психолого-педагогічного факультету. Кіровоград: Полімед-Сервіс, 2010. – 102 с. 6. 05 др. арк.

 

Єлдінова С. М., кандидат філологічних наук, доцент

  • Елдинова С. Н. Методические рекомендации по cовременному русскому языку  (Разделы Словообразование», «Морфология»). - Кировоград, 1994. – 48 с.
  • Елдинова С. Н. Учебно-методический комплекс по современному русскому языку для студентов стационарной формы обучения: Учебное пособие. – Кировоград: Авангард, 2010.
  • Єлдінова С. Н. «Людина і світ» та методика її викладання: Навчальний посібник. – Кіровоград: Авангард, 2009. – 75 с.

 

Живицька Л. В., доцент

  • Живицкая Л. В. Некоторые особенности учебного словаря для младших школьников. Vocabulum et vocabularium: Сб. научных трудов по лексикографии/ Под ред. В. В. Дубчинского. – Вып. 4. – Харьков, 1997. – С. 76 – 81.  0,5  др. арк.
  • Живицька Л. В. Гудзик И. Ф. Словарь русского языка в картинках: Около 1000 слов.  – К.: Рад. школа, 1998. – 512 с.   21,3 др. арк.
  • Живицька Л. В. Методика преподавания русского языка. Справочные материалы. – Кировоград. РВЦ КГПУ, 2000. – 128 с.    5,3 др. арк.
  • Живицкая Л. В. На уроке и после урока. Пособие для учителя начальных классов. Ч. І. – Кировоград: РВЦ КГПУ,2001. – 143 с.   6 др. арк.
  • Живицкая Л. В. На уроке и после урока. Пособие для учителя начальных классов. Ч. ІІ. – Кіровоград: РВЦ КГПУ,2001. – 164 с. 6, 8 др. арк.
  • Живицька Л. В. Навчання і розвага. Дидактичний матеріал з розвитку усного мовлення. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2002. – 84 с.    3,5 др. арк.
  • Живицька Л. В., Горська О. О. Підготовка майбутніх вчителів до роботи над казкою в початкових класах. / Професійна підготовка вчителів початкових класів в умовах входження України в Європейський освітній простір: Збірник Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дрогобич: Просвіт, 2007. – С. 11-18.   0,3 др. арк.
  • Живицька Л. В., Горська О. О.Використання прийомів ейдотехніки в роботі з розвитку мовлення молодших школярів. Модернізація педагогічної освіти як основа інтенсифікації професійної та світоглядно-методологічної підготовки вчителя початкових класів: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції – Дрогобич: Просвіт, 2009. – С.374-379.  0,5 др. арк..

 

Фадєєва Т. О., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Фадєєва Т. О.  Наступність між дошкільним та початковим навчанням. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2002. – 236 с.
  • Фадєєва Т. О. З чого починається математика?: Навчальний посібник. – К.: Станіца, 1996. – 64 с.
  • Фадєєва Т. О. Комп’ютерну грамотність – молодшим школярам. – Кіровоград: РІА “Горн”, 1996. – 26 с.
  • Фадєєва Т. О. Цікаві задачі логічного характеру. – Донецьк: ЦПА, 1998. – 64 с.
  • Фадєєва Т. О. Математична скарбничка. – Кіровоград: РІА “Горн”, 1997. – 38 с.
  • Фадєєва Т. О. Математична абетка для дошкільнят. – Кіровоград: РІА “Епіцентр”, 1998.– 31 с.
  • Фадєєва Т. О. Методика вивчення арифметичних дій в початкових класах: Навчальний посібник для студентів педагогічних факультетів. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2001. – 74 с.
  • Фадєєва Т. О. Навчання прийомам обчислювальної діяльності // Початкова школа. – 1985. – № 10. – С. 32 – 36.
  • Фадєєва Т. О. “Обчислювальна машина” на уроках математики // Початкова школа. – 1987. – № 3. – С. 26 – 29.
  • Фадєєва Т. О. Вивчення величин на уроках математики // Початкова школа. – 1989. – № 2. – С. 20 – 23.
  • Фадєєва Т. О. Прийоми раціоналізації обчислювальної діяльності молодших школярів // Початкова школа. – 1995. – № 4. – С. 25 – 28.
  • Фадєєва Т. О. Засоби забезпечення наступності у навчально-виховному процесі школи та дошкільного закладу // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи: Зб. наукових праць / За ред. В. І. Євдокимова та О. М. Микитюка. – Харків: ХДПУ, 1998. – Вип. 7. – С. 122 – 127.
  • Дюдіна О. А. , Фадєєва Т. О. Мнемонічно-опорна наочність у вивченні табличних випадків множення і ділення // Початкова школа. – 1998. – № 7. – С. 55 – 57.
  • Фадєєва Т. О. Проблема комп’ютеризації початкової освіти // Наукові записки. – Випуск 16. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 1999. – С. 97 – 101.
  • Фадєєва Т. О. Система наступності в організації ступеневої освіти // Наукові записки. – Випуск 21. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2000. – С. 102 – 105.
  • Фадєєва Т. О. Освітні технології у навчанні математики молодших школярів // Наукові записки. – Випуск 51. Частина 1. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2003. – С. 195 – 198.
  • Фадєєва Т. О. Розумовий розвиток молодших школярів при особистісно-орієнтованому підході // Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Збірник наукових праць. Випуск 24, частина 2 / За загальною редакцією академіка АПН України Євтуха М. Б., укладач – О. В. Михайличенко. – Київ: Видавничий центр КНЛУ, 2003. – С. 11 – 15.
  • Фадєєва Т. О. Проблема наступності: аналіз, розвиток тенденцій, освітні перспективи // Наукові записки. Серія: Педагогіка – Тернопіль: ТДПУ, 2003. – № 1. – С. 3 –7.
  • Фадєєва Т. О. Готовність дитини до шкільного навчання // Рідна школа. – 2003. – № 12. – С. 14 – 17.
  • Фадєєва Т. О. Розвиток уяви дитини – умова її продуктивного учіння // Дошкільне виховання. – 2005. – № 2. – С. 6 – 8.
  • Фадєєва Т. О. Мовна культура молодших школярів на уроках інформатики // Початкова школа. – 2006. – № 4 – С. 17 – 21.
  • Філер З. Ю., Фадєєва Т. О. Формуємо алгоритмічність мислення молодших школярів // Початкова школа. – 2008. − № 2. – С. 52 − 56.
  • Фадєєва Т. О. Концепт моделі у професійно-методичній підготовці вчителів початкових класів // Професіоналізм педагога у контексті Європейського вибору України: Збірник статей. – Ялта: РВВ КГУ, 2008. – Частина 2. – С. 129 – 137.
  • Фадєєва Т. О. Технологія складання нестандартних задач з математики // // Початкова школа. – 2009. – № 1 – С. 23 – 28.
  • Фадєєва Т. О. Модернізація початкової математичної освіти // Гуманізація навчально-виховного процесу: Збірник наукових праць. – Вип. ХLУ / За заг. ред. В. І. Сипченка. – Слов’янськ: СДПУ, 2009. – С. 130 – 131.
  • Фадеева Т. О. Преемственность между дошкольным и начальным этапами обучения // Материалы ІУ Международной конференции «Стратегия качества в промышленности и образовании» 30 мая – 6 июня 2008 г. – Варна: Фортуна, 2008. – Т. 2 – С. 406 – 408.
  • Фадеева Т. А. Алгоритмичность как составляющая математического мышления младших школьников: Материалы У Международной конференции «Стратегия качества в промышленности и образовании» 6 – 13 июня 2009 г. – Варна: Технический университет, 2009. – Т. 2 – С. 422 – 424.

 

Котелянець Н. В., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Котелянець Н. В. Ребуси, кросворди у трудовому навчанні в початкових класах. Методичні рекомендації для вчителів. Кіровоград, 1997. -48с.2.0 др. арк. (у співавторстві з І.В. Дубинським ).
  • Котелянець Н. В. Художня обробка деревини. Посібник для вчителя. Кіровоград, 1998. -95с.4 др. арк. (у співавторстві В.А. Поляков, В.К. Полудень, В.Д. Полудень).
  • Котелянець Н. В. Трудове навчання в початкових класах. Навчальний посібник. Кіровоград, РВЦ КДПУ, 1999. -287с.12.0 др. арк. (у співавторстві з Дубинським І. В.)
  • Котелянець Н. В."Віршованочки": Методичні рекомендації для вчителів початкових класів. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2002. 4 др. арк.. (у співавторстві Дубинський І. В.)
  • Котелянець Н. В. Скарбничка паперових чудес . Навчально – наочний посібник. Київ, Світич, 2005. 6,6 др. арк. (у співавторстві  зі Дубинським І.В., Скриннік С.С.).
  • Котелянець Н. В. Трудове навчання: технічна і художня праця. Програма для 1- 4 класів загальноосвітньої школи. Київ, журнал «Початкова школа», 2006. 2 др. арк. (у співавторстві з Тименко В., Веремійчик І.)

 

Постолатій В. В., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Постолатій В. В. Громадська та приватна ініціатива в розвитку освіти України (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) (монографія )Кіровоград: КІРУЕ, 1998. – 143 с.( у співавторстві з І. А. Добрянським .)
  • Постолатій В. В. Педагогічна освіта на Кіровоградщині (1865 – 1965 рр.) (монографія ) Кіровоград: ПП «Центр оперативної поліграфії «Авангард», 2006. – 144 с. 6 др. арк.
  • Постолатій В. В. Окупація. – Видання 2-е, доповнене. науково-популярне видання. Кіровоград: Авангард, 2010. – 92 с. 3.8 др. арк.

 

Мартін А. М., кандидат педагогічних наук

  • Мартін А. М. Розвиток змісту природничої освіти у вітчизняній середній школі (ІІ половина ХІХ – початок ХХ століття) // Навчальний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім.. В.Винниченка, 2008. 6.96 др. аркуша
  • Мартін А. М. Аналіз підручників з природничих дисциплін ІІ  половини ХІХ – початок ХХ століття // Вісник Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси, 2007. – Випуск 115. –  С. 58–64. 0,4 др. арк.
  • Мартін А. М. Використання наочності на уроках природничих дисциплін (ІІ половина ХІХ – початок ХХ століття) // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: зб. наук. праць. –К.: ТОВ «Імекс-ЛТД», 2008. – Випуск 11. – С. 200–208.0.5 др. арк..
  • Мартін А. М. Природа як засіб естетичного виховання молодших школярів у творчій спадщині В.О.Сухомлинського// Педагогічний альманах: Збірник наукових праць – Херсон: РІПО, 2010. – Випуск 8. – С.261-266. 0.6 др. арк.

 

Кривульченко Н. М., старший викладач

  • Кривульченко А.И., Кривульченко Н.Н., Тричева С.А. Природные ресурсы и заповедные территории Кировоградской области (методические рекомендации для учителей географии). Кировоград.1990.  1,5 др.а.рк.
  • Кривульченко А.І., Кривульченко Н.М, Корсунська Н.П. Опорні структурно-логічні схеми з природознавства.//Початкова школа, № 5 -6, 1993. 0,2 др. а.
  • Кривульченко А.І., Кривульченко Н.М. Тополого-метричні властивості та оцінка географічного положення Кіровоградської області. Наукові записки. – Випуск ХІ. – Серія: Природничі науки. – Кіровоград, КДПУ, 1997. 0,2 др. арк.
  • Кривульченко А.І., Кривульченко Н.М. Фізична географія Українських Карпат. Навчальний посібник. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка.-1999. 56 с. 2,2 др. арк..
  • Кривульченко А.І., Кривульченко Н.М., Магіденко Н.О., Чорноморець І.М. Практикум з фізичної географії України. - – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка.-2000. 80 с. 2,35 др. арк..

 

СПИСОК НАУКОВИХ ПРАЦЬ ВИКЛАДАЧІВ
КАФЕДРИ ПРАКТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

Дьяконов Г.В. ., доктор психологічних наук, професор

  • Интерсубъектно-диалогическая концепция чувств и эмоций. Новая методика исследования «Поле чувств». Практична психологія та соціальна робота. – 2009. – № 4. –С.34 – 49. (1,5 д.а.)
  • Психология общения и отношений в творчестве М.Бубера. Практична психологія та соціальна робота. – 2009. – № 6. – С. 17-24. (0,8 д.а.)
  • Філософська антропологія і психологія діалогу. Соціальна психологія. – 2009. – № 1 (33). – С.22 - 30.
  • Дослідження особливостей і характеристик діалогу в психології спілкування. Наукові записки. – Випуск 83. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2009. –  с.81 – 86.
  • Основи діалогічного підходу у психологічній науці й практиці. Автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора психол. наук: спец. 19.00.01. «Загальна психологія, історія психології» – К.: Вид-во ПП «Алексдрук», 2009. – 40 с.
  • Интерсубъектно-экзистенциальный подход к изучению диалога как процесса. Психология общения ХХІ век: 10 лет развития: Материалы Международной конференции 8-10 октября 2009 года: В 2-х томах. Том 1. – М.; Обнинск: ИГ-СОЦИН, 2009. – с.31 – 33.
  • Экзистенциально-онтологическая концепция психологии диалога. Актуальные проблемы науки и гуманитарного образования: Межвузовский сборник научных трудов / Под ред. В.В.Рыжова. – Выпуск 13. – М.: Изд-во Русско-американского института, 2009. – с. 74–88.
  • Психологічні особливості діалогічної проективної методики незавершених речень. Сучасні проблеми психолінгвістики. – Переяслав-Хмельницький: Вид-во ПХГУ, 2009. – с.40-44.
  • Практикум з соціальної психології. Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: Поліграфія, 2010. – 80 с.
  • Диалогические особенности психологии личности в школьном возрасте. Вісник психології і соціальної педагогіки [Електронний ресурс] : Збірник наук. праць /Інститут психології і соціальної педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка; Московський гуманітарний педагогічний інститут. – Випуск 2. – К., М., 2010.

Горська Г.О., кандидат психологічних наук, доцент

  • Психологічні аспекти діагностики навчальних досягнень. Abstracts. International Summer School “Educational Measurements: Teaching, Research and Practice”. – Nizhyn, 2009. – P. 23
  • Проблеми загальної та педагогічної психології. Матеріали ювілейної конференції, присвяченої 110-й річниці дня народження академіка Г.С.Костюка. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка НАПН України / За ред С.Д.Максименка.– Київ-Кіровоград: ДП «Інформаціно-аналітичне агентство, 2009. - Т.Х, вип. 13 564 с.
  • Когнітивна психологія як навчальна дисципліна у підготовці студентів спеціалізації „Освітні вимірювання”. Abstracts. Second international summer school “Educational measurements: teaching, research and practice” – Nizhyn, 2010. p. 31-32.
  • Довідник з практичної психології (на допомогу студентам-випускникам під час підготовки до державних екзаменів). Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2008. – 228 с.
  • Психологічний аналіз адаптаційного періоду навчання студентів-першокурсників. Проблеми адаптації студентів-першокурсників до навчання у вищому закладі освіти: Методичний вісник. – Вип.1. – Кіровоград: РВВ КДПУ, 2008. – С.15-21
  • Психологічна допомога першокурсникам в адаптаційний період навчання у ВНЗ. Психологічні проблеми адаптації особистості до змінюваних умов життєдіяльності – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С.138-140

Мельничук І.Я., кандидат психологічних наук, доцент

  • Психологічна практика в закладах освіти: Методичні рекомендації для студентiв V курсу психолого-педагогiчного факультету / Уклад.: Г.О.Горська,  І.Я.Мельничук. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2004. – 36с.
  • Довідник з практичної психології (на допомогу студентам-випускникам під час підготовки до державних екзаменів) [Горська Г.О., Мельничук І.Я., Гейко Є.В., Калашникова Л.В., Гурова О.М., Близнюкова О.М.]: навчально-методичний посібник / за ред. Г. Горської - Кіровоград: «РА Рік», 2011. – 236с.
  • Мельничук І.Я., Цапенко О.В. Психологічна допомога особистості з посттравматичним синдромом: Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського. – Кіровоград, 2006. – 52с.
  • Мельничук І.Я.  Становлення зарубіжної та вітчизняної практичної психології //Педагогічний вісник - №1- Кіровоград, 2007. - С.60- 63.
  • Мельничук І.Я. Організація психокорекційної роботи девіантної поведінки підлітків: Збірник наукових праць Кам’янець-подільського національного університету імені Івана Огієнка - Серія соціально-педагогічна Випуск 11, 2009. -  С.109-114.
  • Мельничук І.Я. Ціннісно-смислові орієнтації обдарованої молоді : Наукові записки. – Випуск 91. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2010 - С.146- 150.
  • Мельничук І. Я. Співпраця вчителя з практичним  психологом: інформаційно-методичний журнал «Школа», №5 (41), К. - 2009. - С.39-42.
  • Мельничук І.Я. Формування професійної Я-концепції практичних психологів: збірник науково-практичних статей «Теорія і практика державного управління». – Кіровоград, 2011. – С.182-186.

Васецька Т.М., кандидат психологічних наук, доцент

  • 1. Психологічна природа педагогічної взаємодії в ситуації сумісної продуктивної та творчої діяльності викладача і студента. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 14. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. - С. 155-163.

Шишова І.О., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Проектування моделей освіти обдарованих школярів. Стратегія інноваційного розвитку обдарованості в системі проектування виховного процесу: Матеріали Веукраїнської науково-практичної конференції. – Київ. – 2010. – С. 204-212.
  • Обдарованість як передумова становлення еліти. Еліта, обдарованість, людиноцентризм: Матеріали міжнародної наукової конференції. – Київ. – 2010. - С. 204-212.
  • Роль психодіагностичних методів у визначенні професійних якостей державних службовців. Теорія і практика державного управління. Збірник науково-практичних статей за 2009-2010 роки. – Кіровоград, 2010. - С. 102-110.
  • Особливості становлення і тенденції розвитку освітнього простору Російської Федерації. Теорія і практика державного управління. Збірник науково-практичних статей за 2009-2010 роки. – Кіровоград, 2010.- С. 72-79.
  • Досвід Російської Федерації щодо виховання й підтримки обдарованих школярів. Педагогічний альманах: Збірник наукових праць / редкол. В.В. Кузьменко (голова) та ін. – Херсон: РІПО, 2010. – Випуск 5. – С. 50-57. (Фахове видання)
  • Проблема формулювання мети освіти. Наукові записки. – Випуск 91. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2010. – С. 263-269. (Фахове видання)
  • Особливості виховання і навчання в сільських школах. Роль едукаційного середовища в підготовці вчителя початкової школи: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 7-8 жовтня 2010 року. – Умань: ПП Жовтий, 2010. – С. 200-203.
  • Етико-психологічні аспекти культури спілкування. Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості: Матеріали ХХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Донецьк: ІПШІ „Наука і освіта”. – 2008. – С.311-312

Цемрюк І.Г., кандидат психологічних наук

  • Особистісний егоцентризм як проблема психології особистості. Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2009. – № 26 (50). – Част. І. – С. 393-398.
  • Особливості корекції егоцентризму в умовах соціально-психологічного тренінгу. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 11 / За ред. Л.П.Мельник, В. І. Співака. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – С. 240-246.
  • Особливості профорієнтаційної роботи у навчально-виховному процесі школи. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 14. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 411-420.
  • Психологічні особливості прояву егоцентризму молодшого школяра у взаємодії з ровесниками. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук. – Київ, 2008. – с.19.

Гейко Є.В. кандидат психологічних наук, доцент

  • Становление целостности личности в процессе общения. Психология общения XXI век: 10 лет развития: Материалы Международной конференции, 8-10 октября 2009. В 2-х томах. Том 1. – М.: Издательская группа «Социальные науки», 2009. – С. 67-69.
  • Психологічні особливості самоорганізації цілісності особистості. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – Т. Х, част. 2. – К., 2009. – С. 98-105.
  • Соціалізація особистості в умовах системних змін: теоретичні та прикладні проблеми. Проблеми загальної та педагогічної психології.  Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. Т. ХІ, част. 1. – К., 2009. – С. 77-85.
  • Самоорганізація цілісності особистості: соціалізаційний аспект. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 11 / За ред. Л.П.Мельник, В.І.Співака. - Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – С. 25-31.
  • Цілісність особистості як передумова здоров’я сучасної студентської молоді. Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2009. – № 26 (50). – Част. І. – С. 218-224.
  • Екологічний підхід до формування цілісності особистості. Актуальні проблеми психології: Екологічна психологія / За ред. С.Д.Максименка. – Т.7. Вип. 20. – Ч.1. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2009. – С.87-92.
  • Психологічні особливості цілісності особистості. Матеріали ІІ Всеукраїнського конгресу, присвяченого 110 річниці від Дня народження Г.С. Костюка / Том 1. – К: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2010. – с. 235-239.

Галушко Л.Я., канд. психологічних наук, старший викладач

  • Організаційно-методичні рекомендації для практичного психолога щодо використання засобів мистецтва у психокорекційній роботі зі старшими підлітками. Матеріали V Всеукраїнського науково-практичного семінару „Методичні та теоретичні засади глибинної психокорекції: проблема психічної адаптації”. // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. – Сер. 12: Психологічні науки. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2009. - № 24 (48) – С. 38-43
  • Активні засоби психологічної корекції агресивної поведінки у ранньому юнацькому віці засобами мистецтва. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 13. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 205-216.
  • Виявлення поведінкових факторів і мистецько-духовного спрямування, які впливають на агресивну поведінку молоді раннього юнацького віку. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми духовності в психології розвитку особистості” 21-23 травня 2008 р. – Ніжин. – 2008.
  • Мистецтво як основа розвитку креативного потенціалу особистості юнацького віку. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Професійно-мистецька школа у системі національної освіти”. – Київ-Чернівці: Зелена Буковина, 2008. – С.102-110.
  • Організаційно-методичні рекомендації для практичного психолога щодо використання засобів мистецтва у психокорекційній роботі зі старшими підлітками. V Всеукраїнський науково-практичний семінар „Методичні та теоретичні засади глибинної психокорекції: проблема психічної адаптації”. Київ – 2008.

Калашникова Л.В., старший викладач

  • Формування про соціальної поведінки у дітей молодшого шкільного віку в умовах керованої соціалізації. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 11 / За ред. Л. П. Мельник, В. І. Співака. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – С.164 – 171.
  • Загальна психологія. Тестові завдання для самопідготовки та самоконтролю знань студентів педагогічного університету. Навчальний посібник. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2010. – 96 с. 
  • Просоціальна поведінка як прояв духовності молодших школярів. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 13. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 399-408.
  • Розвивальний тренінг як ефективний прийом формування просоціальної поведінки у дітей молодшого шкільного віку. Актуальні проблеми практичної психології: Збірник наукових праць. – Ч.1. – Херсон: П.П. Вишемирський В.С., 2008. – С.160-164 

Гурова О.М., старший викладач

  • Теоретичний огляд проблеми шляхів формування толерантності майбутніх психологів. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 11 / За ред. Л.П.Мельник, В. І. Співака. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – С. 141-149.
  • Робота психолога з батьками учнів: Навчально-методичний посібник. Автори-укладачі: Гуцало Е.У., Гурова О.М. – Кіровоград: СПІ АП, 2001. – 162 с.
  • Роль діалогу у формуванні толерантності психологів. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 13. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 273-284.

Мамчур І.В., викладач

  • Соціалізація старшокласників засобами гри. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 11 / За ред. Л.П.Мельник, В. І. Співака. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – С. 178-185.
  • Самореалізація старшокласників засобами гри. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 14. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 38-48.
  • Самореалізація школярів в ігровій діяльності. Професійно-мистецька школа у системі національної освіти: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Київ-Чернівці: Зелена Буковина, 2008. – С.110-116.

Близнюкова О.М., викладач

  • Групова фасилітація сучасного менеджменту: теоретичне підрунтя та можливості практичного застосування. Збірник науково-практичних статей за 2009-2010 роки: Теорія і практика державного управління. – Кіровоград, 2010.
  • Психологічний аналіз чинників кризи підліткового віку. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології ім..Г.С.Костюка АПН України. – Вип.8. – Камянець-Подільський: Аксіома, 2010.
  • Теоретичні проблеми формування фасилітативних навичок у підлітків. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. Том Х, вип. 13. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 65-74.
  • Формування фасилітативних навичок як умова підвищення професійної компетентності майбутніх вчителів. Науковий збірник МДУ ім. В.О.Сухомлинського. – Миколаїв, 2008

Зубченко В.В., викладач

  • Науково-методологічна спадщина Г.С. Костюка в розробках провідних сучасних науковців України як теоретико-психологічний базис дослідження рефлексії індивідуальності майбутніх психологів. Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С. Д. Максименка. Том Х, вип. 13. Київ – Кіровоград: ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009. С. 364-382.

 

 

СПИСОК НАУКОВИХ ПРАЦЬ ВИКЛАДАЧІВ
КАФЕДРИ ПСИХОЛОГІЇ

 

Клочек Л.В., кандидат психологічних наук, доцент

  • Клочек Л.В. Природний, культурно-історичний, онтогенетичний аспекти вивчення ідентифікації і відособлення // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. – К., 2007, Т.ІХ, част.1. – С.185 – 140–193.
  • Клочек Л.В. Вікова та педагогічна психологія: методичні розробки практичних занять. Навчальний посібник.– Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2006.– 70 с.
  • Клочек Л.В. Проблема адаптації студентів І курсу до навчання в університеті // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. – К., 2008, Т.Х, част.3. – С.247-256.
  • Клочек Л.В. Психологічні основи розробки проблеми особистісно зорієнтованого виховання підростаючої особистості // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №12. Психологічні науки: Зб. наукових праць.– К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2008.– № 22 (46). – С.135-142.
  • Клочек Л.В. Проблема підготовки практикуючого психолога системи освіти // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Серія “Педагогіка. Соціальна робота” (Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Теоретико-методологічні засади підготовки педагогічних кадрів у поліетнічному регіоні”). – 2008. – С.80-82.
  • Клочек Л.В. Психологічні проблеми соціалізації особистості в період юності // Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С.Д. Максименка. – К.: ДП “Інформаційно-аналітичне агентство”, 2008.– Том Х., Вип. 9. – С.147-158.
  • Клочек Л.В. Адаптація студентів І курсу до навчання в університеті // Методичний вісник.– Випуск 2.– Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2008. – 128 с.
  • Клочек Л.В., Гуцало Е.У., Дроботун М.М. Державна атестація Програма з  психології (для студентів педагогічного університету педагогічних спеціальностей денної та заочної форм  навчання) // Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка,2008. – 28 с.
  • Клочек Л.В.Психологічні аспекти організації самостійної діяльності студентів // Самостійна робота студентів та її інформаційно-методичне забезпечення: проблеми, досвід, методика. Методичний вісник.– Випуск 2.– Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка,2009. – 128 с.
  • Клочек Л.В. Суб’єктність і самосвідомість особистості в юнацькому віці // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №12. Психологічні науки: Зб. наукових праць.– К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2009.– № 23 (47).– С.135-142.
  • Клочек Л.В. Психологічні особливості  формування самостійності у студентів - суб’єктів навчальної діяльності // Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С.Д.Максименка. – К.: ДП “Інформаційно-аналітичне агентство”, 2009.– Том Х., Вип. 13.– С.439-448.
  • Клочек Л.В., Зубченко В.Г. Поточний і модульний контроль знань з психології // Кіровоград: “ІмеКс ЛТД” 2010. – 80 с.
  • Клочек Л.В., Уличний І.Л. Психологія. Методичне забезпечення самостійної роботи студентів //  Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2010. – 252 с.
  • Клочек Л.В., Уличний І.Л. Психологія. Програма навчального курсу для студентів заочної та екстернатної форм навчання //  Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2011. – 183с.
  • Клочек Л.В. та ін. Актуальні питання психології. Інформаційно-методичні матеріали //  Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2011. – 130 с.

 

Гуцало Е.У., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Гуцало Е.У. Психологія: робочий зошит студента педагогічного університету. Навчальний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – 255 с.
  • Гуцало Е.У. Психологія. Програма навчального курсу (за вимогами кредитно-модульної системи). Навчально-методичне видання. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2007. – 220 с.
  • Гуцало Е.У. Розвиток фасилітативних навичок як основи соціально-психологічної компетенції майбутніх педагогів. Комунікативна компетентність у професійній діяльності педагога і психолога: Збірник наукових праць. – Полтава: Освіта, 2007. – 168 с.
  • Гуцало Е.У. Формирование творческого суб’єкта педагогической деятельности // Виховання і культура. Міжнародний науково-практичний журнал. – Грудень. – №3-4, 2007. – С.29 – 33.
  • Гуцало Е.У. Державна атестація. Програма з психології ( для студентів педагогічного університету педагогічних спеціальностей денної та заочної форми навчання). – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2008. – 78 с.
  • Гуцало Е.У. Психологія: робочий зошит студента педагогічного університету. Ч.ІІ. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2009. –  228 с.
  • Гуцало Е.У. Курсова робота з психології. Методичні рекомендації. – Кіровоград, РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2009. –  52 с.
  • Гуцало Е.У. Завдання з психології до педагогічної практики студентів передвипускного курсу педагогічного університету. Навчально-методичний посібник.  – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2009. – 128 с.
  • Гуцало Е.У. Завдання з психології до педагогічної практики студентів   випускного курсу педагогічного університету. Навчально-методичний посібник.  – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2009. – 60 с.
  • Гуцало Е.У. Завдання з психології до безвідривної практики студентів   педагогічного університету. Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2009. – 128 с.
  • Гуцало Е.У. Формквання навичок фасилітації у майбутніх учителів // Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / за ред. С.Д.Максименка. – Київ-Кіровоград: ДП “Інформаційно-аналітичне агентство, 2009. – Том Х, Вип.13. – 564 с.
  • Гуцало Е.У. Психологія вікового розвитку особистості. Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2010. – 216 с.
  • Гуцало Е.У. Загальна психологія. Навчально-методичний посібник для самостійної роботи студентів. – Кіровоград, поліграфічно-видавничій  центр ТОВ “Імекс ЛДТ”, 2010. –  176 с.
  • Гуцало Е.У. Загальна психологія.  Тестові завдання для самопідготовки та самоконтролю знань студентів педагогічного університету. Навчально-методичний посібник / Е.У.Гуцало, Л.В. Калашникова.  – Кіровоград: “Імекс ЛТД”, 2010. – 96 с.
  • Гуцало Е.У. Вікова психологія. Тестові завдання для самопідготовки та самоконтролю знань студентів педагогічного університету. Частина І. Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: “Імекс ЛТД”, 2010. – 52 с.
  • Гуцало Е.У. Вікова психологія. Тестові завдання для діагностики результатів засвоєння змісту модулів студентами педагогічного університету. Частина ІІ. Навчально-методичний посібник / Е.У.Гуцало, Л.В. Калашникова.  – Кіровоград: “Імекс ЛТД”, 2010. – 104 с.
  • Гуцало Е.У. Педагогічна психологія.  Тестові завдання для самопідготовки та самоконтролю знань студентів педагогічного університету. Навчально-методичний посібник. /Е.У.Гуцало.  – Кіровоград: “ІмеКс ЛТД”, 2010. – 52 с.
  • Гуцало Е.У. Уся психологія. KSPU.UA. Посібник для самостійної роботи студентів з лекційного модуля. Частина  І. Навч.-метод. посібник. /Е.У.Гуцало.  – Кіровоград: поліграфічно-видавничій  центр ТОВ “Імекс ЛДТ”,  2011. –  244 c.
  • Гуцало Е.У. Педагогічне тестування в системі контролю і оцінки якості навчання студентів на базі дисциплін психолого-педагогічного циклу педагогічного університету). Методичний вісник . спецвипуск. /Е.У.Гуцало. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім.. В.Винниченка, 2011. – 68 с.
  • Гуцало Е.У. Від теорії – до практики. Завдання з психології до  навчально-виховної безвідривної педагогічної практики студентів   педагогічного університету. Частина І. Навчально-методичний посібник./ Е.У. Гуцало. – Кіровоград:  Центр оперативної поліграфії “Авангард”, 2012. – 128 с.
  • Гуцало Е.У. Від теорії – до практики: вивчення особистості школяра студентами-практикантами. Навчально-методичний посібник. Частина ІІ. / Е.У. Гуцало. – Кіровоград:  РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2012. – 128 с.
  • Гуцало Е.У. Від теорії – до практики: дослідження малої соціальної групи (класу) студентами-практикантами педагогічного університету Навчально-методичний посібник. Частина ІІІ. / Е.У.Гуцало. – Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2012.  – 64 с.

 

Зубченко В.Г., викладач

  • Зубченко В.Г. Адаптаційні особливості педагогів як фактор ефективності педагогічної діяльності: Методичні рекомендації // Київ: Товариство «Знання» України, 1996.
  • Зубченко В.Г., Калашникова Л.В., Гурова О.М., Уличний І.Л. Психологія та аспекти розвитку особистості. Навчально-методичний посібник. - Кіровоград: РВЦ КДПУ імені В.Винниченка, 2000. - 332 с.
  • Зубченко В.Г. Професійна адаптація як умова ефективної педагогічної діяльності // Актуальні  проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С.Д. Максименка. – Київ- Кіровоград: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2009. – Том X, Вип. 13. – С.373–382.
  • Зубченко В.Г., Клочек Л.В.. Поточний і модульний контроль знань з психології // Кіровоград: “ІмеКс ЛТД” 2010. – 80 с.
  • Зубченко В.Г., Клочек Л.В., Дроботун М.М. та інші. Актуальні питання психології (інформаційно-методичні матеріали для студентів педагогічного університету). Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ імені В.Винниченка, 2011. – 132 с.

 

Ржевська-Штефан З.О., кандидат психологічних наук, доцент

  • Ржевська З.О. Формування смислоутворюючих мотивів // Психологія. Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, Випуск 18, 2002. – С.106-111.
  • Ржевська-Штефан З.О. Можливості оптимізації творчого потенціалу педагога засобами гештальт-підходу в психології // Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т. Х, випуск 14. – С.219-227.
  • Ржевская З.А. Реинтерпретация феномена «мотивационного вакуума» в переходном возрасте в преподавании возрастной и педагогической психологии будущим психологам // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи” – Тернопіль: Тернопільський державний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, II частина, 2003. – С.159-166.
  • Ржевська З.О. Оптимізація педагогічної діяльності засобами формування толерантності до невизначеності // Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т.V, ч.2. – С.157-162.
  • Ржевська З.О., Лушин П.В. „Мотиваційний вакуум” як можливість розвитку: екопсихологічна перспектива // Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т. 7, частина 1. – С.244-252.
  • Ржевська З.О. Модель формування учбово-професійних смислоутворюючих мотивів // Наука і освіта. – 2004. – №8-9. – С.126-129.
  • Ржевська З.О. Експериментальне формування смислоутворюючих мотивів навчально-професійної діяльності студентів-психологів // Наука і освіта. – 2005 - №.5-6 – С130-133.
  • Ржевська-Штефан З.О. Дослідження смислоутворюючих мотивів професійно спрямованої навчальної діяльності майбутніх психологів // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України / За ред. академіка С.Д. Максименка. – К.: Міленіум, 2006. – Вип.27. – С.447-455.
  • Ржевська З.О. Формування адекватних смислоутворюючих мотивів студентів-психологів // Актуальні проблеми практичної психології Збірник наукових праць. – Херсон, ПП Вишемирський В.С., 2006. – С.202-206.
  • Ржевська-Штефан З.О. Психологія здоров’я. // Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2010. - 120с.
  • Ржевська-Штефан З.О. Психологічні основи фізичного виховання та спорту // Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2010. -  80с.

 

Савенко О.А., викладач

  • Савенко О.А. До проблеми дослідження рефлексії // Наукові записки Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. Академіка С.Д.Максименка. - К.: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2007. – Вип. 35. – С.173-184.
  • Савенко О.А. Ґенеза рефлексивної свідомості // Матеріали Міжнародної наукової студентської конференції “Психологія особистості та суспільства у сучасному вимірі ” – Харків: Харківський національний університет ім.. В.Н.Каразіна, 2007. – С.78-82.
  • Савенко О.А. Передумови і загальні тенденції становлення та розвитку рефлексивних навичок в онтогенезі // Матеріали третьої науково-практичної конференції “Стратегія психологічного, біомедичного та соціального розвитку особистості”. – Миколаїв: Миколаївський державний університет ім.. В.О.Сухомлинського, 2007. – С.9.
  • Савенко О.А., Клочек Л.В., Дроботун М.М. та інші. Актуальні питання психології (інформаційно-методичні матеріали для студентів педагогічного університету). Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2011. – 132 с.

 

Уличний І.Л., кандидат педагогічних наук, доцент

  • Уличний І.Л., Калашникова Л.В., Гурова О.М., Зубченко В.Г. Психологія та аспекти розвитку особистості. Навчально-методичний посібник. - Кіровоград: РВЦ КДПУ імені В.Винниченка, 2000. - 332 с.
  • Уличний І.Л., Дроботун М.М.. Психологія. Курс лекцій для студентів педуніверситету. Частина 1 (загальна психологія). – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2003. - 172 с.
  • Уличний І.Л., Іващенко О.В., Лялюхіна С.І., Семез А.А., Царенко О.М.. Педагогічна практика або… випробування вірності. Навчально-методичний посібник з педагогічної практики для студентів вищих педагогічних навчальних закладів хімічних спеціальностей. – Кіровоград: «Імекс-ЛТД», 2007. – 137с.
  • Уличний І.Л. Потенціал професійного самовдосконалення особистості // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. пр.- Вип.12.- Ін-т проблем виховання. –К., 2008. – С.272-279.
  • Уличний І.Л., Клочек Л.В., Гуцало Е.У., Дроботун М.М.. Психологія. Інструктивно-методичні матеріали для самостійної підготовки студентів до комплексного державного екзамену - Кіровоград: «Імекс-ЛТД», 2008. – 60с.
  • Уличний І.Л. Психологічна компонента потенціалу професійного самовдосконалення старшокласників // Актуальні проблеми психології: Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред.. С.Д. Максименка. – Київ-Кіровоград: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2009.- Том  X, Вип.14. – С. 342-351.
  • Уличний І.Л. Психологічні чинники активізації професійного самовизначення учнівської молоді // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В.О. Сухомлинського: Збірник наукових праць. Серія «Психологічні науки» / За ред.. С.Д. Максименка, Н.О. Євдокимової. – Т.2. – Вип.4. – Миколаїв: ТОВ фірма «Іліон», 2010. – С.230-234.
  • Уличний І.Л. Психолого-педагогічні аспекти проектування професійної орієнтації старшокласників в умовах профільного навчання // Проблеми сучасної психології // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології ім.. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка, Л.А. Онуфрієвої. – Вип.7. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – С.727-737.
  • Уличний І.Л. Психологічні складові структури професійного самовизначення старшокласників // Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С. Костюка АПН України. / За ред. Максименка С.Д. – Житомир: «Вид-во ЖДУ ім. І. Франка», 2010. – Т.7, вип. 22. – С.191-196.
  • Уличний І.Л., Клочек Л.В., Дроботун М.М. та інші. Актуальні питання психології (інформаційно-методичні матеріали для студентів педагогічного університету). Навчально-методичний посібник. – Кіровоград: РВВ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2011. – 132 с.



КАФЕДРА ПЕДАГОГІКИ ДОШКІЛЬНОЇ ТА ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ

Андросова Наталія Миколаївна, викладач

  • Андросова Н. М. Методичні рекомендації «Педагогічна практика для студентів спеціальності «Початкове навчання». Кіровоград. 2007 р., (2,30 д.а.), (у співавторстві Рацул О. А.)

  • Андросова Н. М. Методичні рекомендації «Педагогічна практика для студентів спеціальності «Соціальна педагогіка». Кіровоград. 2007 р., (2,0 д.а.), (у співавторстві Рацул О. А.)

  • Андросова Н. М. Стаття. Інноваційні технології в школі. В зб.: Наукові записки. – Вип.91 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2010. – С.29-34 (0,5 д.а.)

  • Андросова Н. М. Стаття. Зв’язок словесних методів із драматизацією у навчанні.. В зб. Наукові записки. – Вип.101 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2011. – С.30-36 (0,5 д.а.)

  • Андросова Н. М. Стаття. Інтерактивні технології у педагогічних закладах. . Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб.наукових праць Уманського державного пед.ун-ту ім. П. Тичини. – Умань ПП Жовтий О. О., 2012. – Вип.39. – Частина 2. – 327 с. – С. 14-21. (0,5 д.а.)

 

Баранюк Ірина Григорівна, кандидат педагогічних наук,

старший викладач

  • Баранюк І. Г. Навчально-методичний посібник «Золоті правила» Василя Сухомлинського для початкової школи (читання і письмо). Кіровоград: Степова Еллада, 2009р. (2,8д.а.)

  • Баранюк І. Г. Рукопис кандидатської дисертації «Формування професіоналізму вчителя початкових класів у педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського». Кіровоград, 2010р. (8,9д.а.)

  • Баранюк І. Г. Стаття. Василь Сухомлинський про вплив природи на розумове виховання дитини. В зб. Наукові записки. – Вип.101 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2011. – С.44-51 (0,5 д.а.)

  • Баранюк І. Г. Навчально-методичний посібник. Виховання красою природи в педагогічній системі Василя Сухомлинського. – Кіровоград, «Степова Елада». – 2012 р. – 68 с. (4,0 д.а)

  • Баранюк І. Г. Стаття. Костянтин Ушинський та Василь Сухомлинський про педагогічний вплив казки. В зб. Наукові записки. – Вип.112 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2012. – 450 с. - С.72-80 (0,5 д.а.)

 

Довга Тетяна Яківна, кандидат педагогічних наук, обраний професор

  • Довга Т. Я. Стаття. Компетентність особистості в часі як засіб формування професійного іміджу. В зб.: Витоки педагогічної майстерності. Зб.наук.праць Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка. – Вип7. – Полтава, 2010. – Серія „Педагогічні науки”. – С.141-145. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Стаття. Костюм учителя в розмаїтті стилів сучасної моди. В зб.: Наукові записки. – Вип. 91 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2010. – С. 75-79. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Стаття. Взаємозв’язок етичного та оздоровчого середовища як умова збереження соціального здоров’я учнів початкових класів. В зб.: психолого-педагогічні проблеми сільської школи Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Випуск 35. – 2010. – С.203-209. – 0,5д.а.

  • Довга Т. Я. Стаття. Підготовка вчителя до використання пізнавальних задач і завдань у системі роботи з молодшими школярами. В зб.: Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2009. – №5 – С.85-90. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Стаття. Представники гуманістичної педагогіки про ідею здоров’язбереження в освіті. Науковий журнал "Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології". – № 1(3), 2010. – Суми: СумДПУ ім. А. С.  Макаренка, 2010. – С.39-45. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Стаття. Візуальний імідж педагога як засіб само презентації. « Імідж сучасного педагога»: науково-практичний освітньо-популярний часопис. – Вид-во ТОВ «АСМІ». – №10(119). – Полтава, 2011. – С.26-29. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Стаття. Гуманізація едукаційного середовища як засіб здоров’язбереження учнів початкової школи. В зб.: Наукові записки. – Вип. 102 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2012. – Стор.116-125. – (0,5д.а.)

  • Довга Т. Я. Навчально-методичний посібник. Виховання культури поведінки молодших школярів. – Кіровоград: В. Ф. Лисенко, 2012. – 103 с. (4,0 д.а.)

  • Довга Т. Я. Навчально-методичний посібник. Загадковий слово світ. – Кіровоград: В. Ф. Лисенко, 2012. – 96 с. (4,0 д.а.)

  • Довга Т. Я. Наукове видання. Науковий простір академіка Олександри Савченко. – Київ: Богданова А. М., 2012. – 312 с. (у співавторстві Я. П. Кодлюк, Л. М. Заліток, О. С. Покусова; за ред. Я. П. Кодлюк (1,0 д.а.)

  • Довга Т. Я. Статья. Создание визуального имиджа педагога как условие профессионального самоутверждения. «Педагогически основи на формирането на гражданина и професионалиста в условията на университетското образование», 2-6 сентября 2012 года, г. Китен (Болгария). (0,5 д.а.)

  • Довга Т. Я. Статья. Роль имиджа в профессиональной подготовке будущего специалиста педагогического профиля. /Теория и практика в гуманитарных и социологических науках: сб.научных статей: в 2ч. – Ч.1 /отв.ред. С. П. Яковлев, С. Г. Григорьева. – Чебоксары: филиал СПбГИЭУ в г. Чебоксары, 2012. – С. 90-94. (0,5 п.л.)

  • Довга Т. Я. Статья. Педагоги-гуманисты о чувственно-эмоциональных особенностях детского интеллекта. . Вектор науки Тольяттинского государственного университета. – 2012. № 2 (9). – С.106-109. (0,5 д.а.)

 

Мельничук Сергій Гаврилович, доктор педагогічних наук, професор

  • Мельничук С. Г. Монографія «Теорія і практика формування естетичної культури майбутніх учителів (історико-педагогічний аспект)». – Кіровоград-2006 р. (16,5д.а.)

  • Мельничук С. Г. Монографія «Науково-педагогічна спадщина Ткаченка І.Г. (1919-1994 рр.)» – Кіровоград-2009 р. (10,14д.а.) (у співавторстві Завіна В.І., Іванко А.Б.).

  • Мельничук С. Г. Навчальний посібник «Педагогіка (дидактика)». – Кіровоград-2011 р. (5,0д.а.) (у співавторстві Омельяненко С.В., Омеляненко В.Л.).

  • Мельничук С. Г. Короткий термінологічний словник з педагогіки. Кіровоград-2011 р. (1,16д.а.)

  • Мельничук С. Г. Навчальний посібник. Гриф МОНМСУ Педагогіка (Теорія виховання). ТОВ «Видавничий Дім «Слово», Київ. – 2012 р. – 285 с. (16,7 д.а.)

  • Мельничук С. Г. Статья. Взгляды А. С. Макаренко на использование перспективы в системе воспитательной работы. Ж-л «Начальная школа», №8, 2012 г. – С.17-21. (0,5 п.л.)

  • Мельничук С. Г. Дидактичні вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів і студентів. Зб.наук.праць: Сучасна початкова освіта: вектори розвитку. – Бердянськ: БДПУ, 2012. – С.204-214. (0,5 д.а.)

 

Прибора Тетяна Олександрівна, кандидат педагогічних наук,

старший викладач

  • Прибора Т. О. Навчально-методичний комплекс «Самовиховання і саморегуляція особистості». Кіровоград, 2007. – 48с. – (2,0 д.а.)

  • Прибора Т. О. Рукопис кандидатської дисертації «Розвиток ідеї самоврядування учнів у педагогіці кінця ХІХ – першої третини ХХ століття». Кіровоград, 2009 р., 265 с. – (11,0д.а.)

  • Прибора Т. О. Методичні рекомендації «Історія педагогіки». РВВ КДПУ ім.В.Винниченка. – Кіровоград, 2011 р. – 32 с. – (0,5 д.а.)

  • Прибора Т. О. Стаття. Деякі питання дослідження педагогічної ергономіки. Наукові записки. Вип. 107 (2) Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград, 2012. – С. 75-84. (0,5 д.а.)

  • Прибора Т. О. Стаття. Організація дитячого самоврядування в освітніх установах інтернатного типу України І-ї третини ХХ століття. В зб. Наукові записки. – Вип.112 – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ, 2012. – С.273-280 (0,5 д.а.)

 

Радул Ольга Сергіївна, кандидат педагогічних наук, професор

    • Радул О. С. Навчальний посібник «Історія педагогіки України». Вид.2-е доп. і переробл. Кіровоград-2001 р., (12д.а.)

Радул О. С. Навчальний посібник «Історія педагогіки України». Вид.3-е доп. і переробл. Кіровоград-2008 р., (11,75д.а.)

  • Радул О. С. Хрестоматія «Освітній рух в Україні литовсько-польської доби». Укладач О.О.Любар, за ред.В.Г.Кременя. К:, 2005р. (2,5д.а.)

  • Радул О. С. Навчальний посібник «Історія педагогіки України Х-ХУІІ століть: Персоналії». К.: 2005р., (14д.а.)

  • Радул О. С. Навчальний посібник «Історія зарубіжної педагогіки». Кіровоград-2008р., (12д.а.)

  • Радул О. С. Навчальний посібник «Історія соціального виховання (з давніх часів до середини ХХ століття)». Хрестоматія. Кіровоград-2010р., (13,5д.а.) (у співавторстві Кравцова Т.О., Куркіна С.В., Прибора Т.О.)

  • Радул О. С. Монографія «Історія вищої школи Європи (V ст. – середина ХХ ст.)» – Кіровоград-2011 р., (31,15д.а.)

  • Радул О. С. Методичні рекомендації до здобувачів наукового ступеня. Організація та методи педагогічного дослідження. Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 56 с. 2012. Кіровоград. У співавторстві Радул В. В. (0,4 д.а.)

  • Радул О. С. Стаття. Елементи гігієнічного виховання дітей у східних слов’ян УІ-ХІІІ століть. Науково-методичний журнал «Шлях освіти» - Київ, 2012. (0,5д.а.)

  • Радул О. С. Стаття. Виховання малих дітей та догляд за ними у східних слов’ян УІ-ХІІІ століть. Історико-педагогічний альманах. – 2012. – Вип.2. – Умань. С.87-93. (0,5д.а.)

  • Радул О. С. Стаття. Образ дитини у давніх східних слов’ян (Світ дитини давніх східних слов’ян за археологічними дослідженнями). Зб.наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. – Умань: ПП Жовтий О. О., 2012 р. – Ч.1. С.234-241. (0,5д.а.)

  • Радул О. С. Стаття. Дитячі обереги у східних слов’ян УІ-ХІІІ ст.. Вісник Черкаського університету. – Серія: Педагогічні науки. - № 21 (234). – Черкаси, 2012. – С.98-104. (0,5д.а.)

 

Тарапака Наталія Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник «Від експерименту до впровадження». Кіровоград: Видавництво обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2010. – 76 с. – (4,0 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник «Дитина замовляє розвиток». Кіровоград: Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2011. – 68 с. – (4,0д.а.) (у співавторстві Гагаріна Н.П.)

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник «Сьогодні дошкільник – завтра першокласник». – Кіровоград: Вид-во КОІППО ім. В. Сухомлинського, 2012. – 96 с. (4,0 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Методичні рекомендації Педагогічна практика в дошкільних закладах.РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. Кіровоград, 2012. (3,0 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник. Педагогічні погляди В. О. Сухомлинського на проблему емоційно-естетичного розвитку дітей передшкільного віку. /Педагогічні погляди В. О. Сухомлинського на проблему емоційно-естетичного розвитку дітей передшкільного віку: – Кіровоград: «Поліграф-Терція», 2012. - 136 с. (4,0 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник. Забезпечення наступності між дошкільним закладом і початковою школою шляхом реалізації програми «Впевнений старт». / у співавторстві Гагаріна Н. П. – Кіровоград: Видавництво КОІППО ім. В. Сухомлинського, 2012. – 96 с. (0,5 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Навчально-методичний посібник. Формування творчих здібностей у старших дошкільників у процесі їх художньо-естетичної діяльності. – Методичний вісник №48 /Укладачі А. Б. Іванко, А. С. Бик. Кіровоград. - 2012. – 320 с. (0,5 д.а.)

  • Тарапака Н. В. Психолого-педагогічне проектування як інноваційна технологія в дошкільних навчальних закладах. У співавторстві Гагаріна Н. П. Педагогічний вісник Кіровоградського ОІППО ім. В. Сухомлинського № 2-3 (22-23), 2012. С. 175. (0,5 д.а.)

 

Ткаченко Ольга Михайлівна, кандидат педагогічних наук, доцент

  • Ткаченко О. М. Навчально-методичний комплекс курсу «Теорія і методика ігрової діяльності». Кіровоград-2007р., (1,5д.а.)

  • Ткаченко О. М. Стаття. Підготовка майбутніх учителів до організації еколого-естетичного виховання засобами етнопедагогіки в процесі вивчення основ педагогічної майстерності.Витоки педагогічної майстерності: Збірник наукових праць. Полтава, 2011. Вип.8, частина ІІ. – С.269-274 (0,35 д.а.)

  • Ткаченко О. М. Монографія. Етнопедагогічна компетентність педагога. «Імекс – ЛТД», Кіровоград, 2012. – 449 с. (24,06 д.а.)

  • Ткаченко О. М. Тези. Майстерність сучасного вчителя у застосуванні здобутків народної педагогіки. Матеріали Міжнародної науково-практичній конференції «Управління організацією навчально-виховного процесу в середній і вищій школі» присвяченої пам’яті А. С. Макаренка. 13-14 березня 2012 р. – Полтава, 2012. – С.139-141. (0,13 д.а.)

  • Ткаченко О. М. Когнітивний компонент етнопедагогічної компетентності вчителя. Наукові записки. – Вип.102. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: КДПУ ім.В.Вининченка, 2012. – С.140-148. (0,5 д.а.)

  • Ткаченко О. М. Орієнтовні рівні сформованості етнопедагогічної компетентності вчителя. Наукові записки. – Вип.103. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ ім.В.Вининченка, 2012. – С.311-319. (0,5 д.а.)

 

Шарапова Тетяна Анатоліївна, старший викладач

  • Стаття. Роль волонтерства в професійному становленні майбутніх соціальних педагогів. Наукові записки. – Випуск. – 97.– Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2011. – С. .327-333.0,5 д.а.

Image

Столітні традиції якісної освіти!

Підписатись