ВПЛИВ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ НА БІООБ’ЄКТИ

НАУМЧИК Павло Іванович –

кандидат педагогічних наук, доцент кафедри ІВТ, метрології та фізики, Чернігівський національний технологічний університет

Анотація

У роботі в межах навчально-пізнавальної і здоров’язбережувальної компетентностей розглянуто проблему впливу на біооб’єкти електромагнітного випромінювання, а саме: низькочастотного електромагнітного поля, мікрохвиль і стільникового зв’язку, з якими людина зустрічається у повсякденному житті. Проведено аналіз теплового впливу електромагнітних полів. Розглянуто дію електричних полів (у тому числі й низькочастотних) на клітини живих організмів та ефекти, викликані дією електричних полів на клітинні мембрани. На основі проведеного дослідження зроблено висновки щодо впливу електричних полів на інформаційні електричні поля організму. Наведено розрахункові задачі на визначення теплового впливу електромагнітних полів на організм. Матеріал статті може бути використано під час викладання фізики для студентів вищої і учнів старшої школи.

Ключові слова: компетентності, біооб’єкти, електромагнітні поля, вплив, інформаційні електричні поля організму, мікрохвилі, стільниковий зв’язок.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Шарко В.Д. Компетентнісно-орієнтоване навчання учнів фізики як методична проблема / В.Д. Шарко // Збірник наукових праць Кам’янецьподільського національного університету імені Івана
Огієнка. Серія педагогічна. – 2015. – Вип. 21. – С. 158– 161.

2. Фізика: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / [В.Г. Бар’яхтар, С.О. Довгий, Ф.Я. Божинова, О.О. Кірюхіна] ; за ред. В.Г. Бар’яхтара, С.О. Довгого. – Харків: Ранок, 2017. – 272 с.

3. Засєкіна Т.М. Фізика: підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: (академічний рівень, профільний рівень) / Т.М. Засєкіна, Д.О. Засєкін. – Харків: Сиция, 2011. – 336 с.

4. Фізика : 11 кл. : підруч. для загальноосвіт. навч. закл. : рівень стандарту / Є.В. Коршак, О.І. Ляшенко, В.Ф. Савченко. – К.: Генеза, 2011. – 256 с.

5. Сиротюк В.Д. Фізика: підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: (рівень стандарту) / В.Д. Сиротюк, В.І. Баштовий. – Харків: Сиция, 2011. – 304 с.

6. Современное состояние исследований влияния электромагнитных злучений на организм человека [Електронний ресурс] / [А.П. Черный, В.В. Никифоров, Д.И. Родькин, В.Ю. Ноженко] // Інженерні та освітні технології в електротехнічних і комп’ютерних системах : щоквартальний науково-практичний журнал. – Кременчук: КрНУ, 2013. – Вип. 2/2013 (2). – Режим доступу : http://eetecs.kdu.edu.ua.

7. Васильева Л.К. Электротехнические аспекты влияния низкочастотных электромагнитных полей на человека / Л.К. Васильева // Вестник АГТУ. – 2008. – № 3 (44). – С. 186–191.

8. http://promtreid.com/index.php/stat/19-vliyanienizkochastotnykh-lektromagnitnykh-izluchenij-na-zhivyeorganizmy

9. Артамонова В. Г. Профессиональные болезни : учебник / В.Г. Артамонова, Н.А. Мухин. – 4-е изд., перераб., доп. – М. : Медицина, 2004. – 480 с.

10. Міністерство охорони здоров’я України. Державна санітарно-епідеміологічна служба, Головний державний санітарний лікар України. Постанова 11.04.2002 n 13.

11. Филиппов Е.С. Влияние электромагнитных полей на биологические объекты / Е.С. Филиппов, Е.Л. Ткачук // Сибирский медицинский журнал (иркутск): Иркутский государственный медицинский университет (Иркутск). – 2001. – № 1 – Т. 24. – С. 15–19.