ТАССЕ: 20-й ювілейний сезон

В липні 2016 року відбувся ювілейний сезон Торговицької археологічної середньовічної експедиції. Рівно 20 років тому археологам з Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка на чолі з Н.М. Бокій пощастило знайти залишки золотоординського міського комплексу.

Торговицьке поселення викликає особливий інтерес у науковців, оскільки воно  було найбільш віддаленим північно-західним опорним пунктом Золотої Орди.  І саме з ним пов’язують історичні події на Синіх Водах. Поселення складається з ґрунтового могильника, об’єктів цивільної забудови та виробничих комплексів. Зокрема, у 2000 році на поселенні були розкопані два типових східних тандири. З 2001 року проводяться дослідження східної лазні типу hamamm. У 2008 – 2009 роках на північно-східній околиці села поряд із ґрунтовим могильником досліджено спеціалізовану майстерню для випалення кераміки. За весь час розкопок в Торговиці здобуто велику кількість артефактів, що дають змогу відтворити історичні обставини життя цього міста. Більшість з них є прикрасою експозиції археологічного музею імені Нінель Бокій Кіровоградського державного педагогічного університету, частина – зберігається у фондах Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. З 2008 року експедицію очолює І.А. Козир. За двадцять років до розкопок в Торговиці долучилися сотні студентів факультету історії та права. Частина з них продовжують справу своїх вчителів та пов’язали своє життя з археологією.

Дякуємо студентам, факультету, ректорату, випускникам та всім, хто нас підтримує.