Про результати анонімного опитування серед студентів університету про корупцію в освітньому процесі

Відповідно до «Типового положення про уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції» затвердженого Наказом НАЗК від 27.05.2021 року № 277/21; Плану заходів щодо дотримання законодавства з питань запобігання і протидії корупції в університеті та Наказу Ректора від 07 грудня 2022 року № 215-ун «Про організацію та проведення анонімного опитування студентів університету», з 12 грудня по 16 грудня 2022 року проходило анонімне опитування серед студентів Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка.

Анкетування проводилось з метою підвищення ефективності заходів щодо запобігання і протидії корупції в університеті, а також дослідження освітнього середовища та виявлення факторів, що сприяють або можуть сприяти проявам зловживань і вчиненню порушень законодавства, зокрема антикорупційного.

Кожен студент мав можливість долучитись до анкетування, зайшовши на офіційну сторінку вузу, у рубрику «Моніторингове опитування», у вкладку «Опитування студентів університету щодо визначення корупційних проявів в освітньому процесі».

Відповідно до Типового положення, анкетування будуть проходити один раз на рік, з обов’язковим оприлюдненням результатів на вченій раді університету.

Найактивнішими під час опитування виявились студенти факультету педагогіки, психології та мистецтв – 43%. В анкетуванні взяли участь також студенти  факультету математики, природничих наук та технологій – 21%; факультету історії, бізнес-освіти та права – 19%; факультету української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій – 9% та факультету фізичного виховання – 8%. Студентам були запропоновані запитання як загального характеру – про запобігання корупції, так і цілком конкретні запитання – про факти корупції в нашому університеті.

Найбільш впливовими інституціями серед тих, що можуть побороти корупцію в університеті, студенти, за даними опитування, вважають ректорат і деканат, адже вони наділені повноваженнями, що можуть вплинути на викладачів, що отримують неправомірну вигоду.

Водночас студенти зазначають, що основними чинниками виникнення корупції в університеті є лінощі студентів, небажання вчитися, «студенту потрібен лише диплом». Тобто вони усвідомлюють, що можуть спонукати викладача на отримання неправомірної вигоди і від студентів теж залежить —  порушувати законодавство чи ні.

Утім, на жаль, трапляються поодинокі випадки, коли викладач натякає на необхідності надати йому неправомірну вигоду або купити у нього навчальні матеріали, книжки — в обмін на позитивну оцінку у підсумковому контролі. Ця інформація опрацьовуються та буде направлена деканам факультетів.

Позитивним моментом в анкетуванні є те, що 80% студентів не стикалися з випадками корупції у нашому навчальному закладі. Решта студентів лише чули про випадки порушення антикорупційного законодавства, але «чутки» не є підтверджуючою інформацією.

Упевнена, що кожен працівник нашого університету вболіває за його рейтинг, хвилюється про майбутню вступну кампанію. Доля нашого рідного вузу залежить від кожного з нас, окремі і від нашої з вами антикорупційної правосвідомості.

Одним із важливих напрямів підвищення ефективності антикорупційної діяльності в сучасній Україні є пропаганда законослухняної поведінки, а також пробудження інтересу в громадян до правових знань, який досягається шляхом активного використання правової пропаганди, агітації, реклами, адже громадянське суспільство має ефект імунізації проти корупції, оскільки кожен українець своїми діями допоможе покращити  рівень боротьби з корупцією.

Уповноважена особа з
питань запобігання та виявлення