lib_logo

Бібліотека ЦДУ ім. В.Винниченка

Алгоритм пошуку літератури

У розділі подано опис процесу пошуку документів у бібліотеці.

Процес пошуку інформації складається з наступних етапів

1. Робота у довідково-інформаційному залі бібліотеки (1 поверх, кім. 1-8) з довідково-пошуковим апаратом. Який складається з  сукупності традиційних та електронних бібліотечних каталогів і картотек та призначений для розкриття складу, змісту, місця розташування видань, що входять до фонду бібліотеки.

Алфавітний каталог

подає відомості про наявні в бібліотеці видання за допомогою карток бібліографічних описів документів, розташованих в алфавітному порядку прізвищ авторів або назв видань.

Систематичний каталог

подає відомості про наявні в бібліотеці видання за допомогою карток бібліографічних описів документів, розташованих за
певними галузями знань.

Систематична картотека статей

бібліографічна картотека, що охоплює матеріали з періодичних та продовжуваних видань.

Електронний каталог

бібліотечний каталог, у якому розміщено склад і зміст документів, що надійшли до фонду бібліотеки КДПУ ім. В. Винниченка після 2007 р., незалежно від носіїв інформації (друкованих, електронних, аудіовізуальних). Окрім того, частково представлено старий фонд. Електронний каталог (ЕК) забезпечує інформаційний пошук і добір документів, потрібних для наукової або навчальної діяльності. Доступ до ЕК забезпечується автоматизованою бібліотечно-інформаційною системою «ІРБІС».ЕК складено з окремих баз даних, створених на основі певного виду документів або тематики, а саме: книги, аналітичні статті, дисертації, автореферати дисертацій, електронні документи тощо.ЕК бібліотеки КДПУ ім. В. Винниченка об’єднує такі бази даних:

У базі даних розміщено бібліографічні описи нових надходжень з 2007 р. В ЕК зібрано інформацію про місце зберігання та кількість примірників, а також описано зміст книги.

У базі даних зберігається каталог періодичних видань, у який внесено номери журналів та газет, наявних у бібліотеці. База також містить аналітичний опис статей з періодичних та продовжуваних видань.

У базі подано фонд дисертацій, наявних у бібліотеці.

База даних містить бібліографічні записи авторефератів дисертацій, які зберігаються у фонді бібліотеки.

У ній зібрано рідкісні й особливо цінні книжкові видання бібліотеки.

База містить відомості про дококументи на електронних носіях: CD, DVD-диски, а також електронні копії книг, які надходять до фонду бібліотеки.

2. Збір інформації.

Основні правила пошуку в алфавітному каталозі:

• Якщо відомий автор, картку з бібліографічним описом видання потрібно шукати на прізвище автора;
  • Якщо книга має більше трьох авторів або на титульній сторінці видання не зазначено автора, картку потрібно шукати за назвою видання.

Основні правила пошуку в систематичному каталозі:

• Потрібно визначити тему пошуку, із назви теми виділити ключове слово.
  • Знайти потрібний індекс ББК на ящиках систематичного каталогу і переглянути картки з бібліографічним описом видань.
  • Якщо самостійно визначити індекс важко, то знайти його в алфавітно-предметному покажчику.

Потрібно пам’ятати!  Ключове слово буде присутнім в алфавітно-предметному покажчику, якщо в каталозі на дану тему наявні декілька книг і виділений розділ або рубрика. Якщо потрібне слово відсутнє в алфавітно-предметному покажчику, потрібно замінити формулювання теми, уточнити предмет пошуку і виділити нове слово.

Стандартний пошук в електронному каталозі:

• за ключовими словами;
  • за автором;
  • за заголовком;
  • за роком видання.

Примітка: нижче пошукової форми до кожного виду пошуку подано детальну інструкцію.

Розширений пошук здійснюють за ключовими словами, враховуючи усікання та логічні оператори, а також можливість уточнити запит, указавши тематику пошукового терміну, автора, вид та рік видання.

Професійний пошук здійснюють комплексно, поєднуючи декілька видів основного пошуку, використовуючи різні логічні оператори.

За словником - пошук здійснюється за словниками ЕК, які формуються на основі ключових слів, за автором, заголовком та роком видання.

3.  Заповнення ВИМОГИ ЧИТАЧА, з якою необхідно звернутися до читального залу або абонементу бібліотеки аби отримати документ.

Перелік скорочень назв підрозділів бібліотеки, указаних у місці зберігання примірників:

• АБ №1 - абонемент № 1 (корп. №1)
  • АБ №2 - абонемент № 2 (корп. №5, головне приміщення бібліотеки, цокольний поверх)
  • АБ мист. ф-ту - абонемент мистецького факультету (корп. №3, приміщення мистецького факультету)
  • АБ прир.-геогр. ф-ту - абонемент природничо-географічного факультету (корп. №5, головне приміщення бібліотеки,1 поверх)
  • АБ ф-ту фіз. вих. - абонемент факультету фізичного виховання (корп. №2, приміщення факультету фізичного виховання)
  • ЧЗ №1 - читальний зал універсальний (головне приміщення бібліотеки, 2 поверх)
  • ЧЗ №2  - читальний зал філологічний (головне приміщення бібліотеки, 3 поверх)
  • ВК  - відділ комплектування фондів та наукової обробки літератури (головне приміщення бібліотеки, 1 поверх, кімн. 1-3)
  • ДБВ - інформаційно-бібліографічний відділ (головне приміщення бібліотеки, І поверх, кімн. 1-4)
  • РК  - фонд рідкісної книги (головне приміщення бібліотеки, 1 поверх, кімн. 1-3)