Кафедра теорії і методики фізичного виховання була заснована у 1956 році, очолював її випускник Державного інституту фізичної культури імені П.Ф. Лесгафта, старший викладач Купріянов М.Д.

До складу кафедри входили випускники Омського, Київського та Львівського інститутів фізичної культури. Високим рівнем професіоналізму, творчим ставлення до роботи, організацією самостійної діяльності виділялись старші викладачі та доценти Гасман М.Й., Бикова В.С., Грінберг В.А., Грицюк В.І., Малка Г.В., Мунтянов В.В., Шерета В.В., Шевченко О.В., Кодацька С.М. Плідна наукова робота на кафедрі була розгорнута у 70-80-х роках і пов’язується, насамперед, з відомими науковцями, кандидатами наук, доцентами та професорами Плотніковим К.Г., Міхнєвичем В.М., Васіним Ю.Г., Шеретою В.В., Язловецьким В.С. та ін. Протягом всього періоду своєї діяльності кафедра забезпечує викладання професійно-орієнтованих дисциплін, зокрема, теорії та методики фізичного виховання, історії фізичної культури, підвищення спортивної майстерності, скелелазіння, гімнастики спортивної і художньої, організації та методики спортивно-масової, туристичної роботи, управління фізичною культурою і спортом.

Особливо значних успіхів у підвищенні спортивно-технічної підготовки майбутніх фахівців з фізичної культури досягли Заслужений працівник фізичної культури і спорту України Гасман М.Й. (підготував більше 40 майстрів спорту із гімнастики спортивної), старший викладач Бикова В.С. (підготувала 35 майстрів спорту з гімнастики художньої), кандидат педагогічних наук, доцент Шерета В.В. (підготував більше 10 майстрів спорту з гімнастики спортивної). Збірні команди з цих видів спорту постійно ставали переможцями та призерами всесоюзних і всеукраїнських змагань, спартакіад й універсіад вузів України. У подальшому колектив кафедри поповнився вихованцями  факультету – кращими випускниками кафедри теорії і методики фізичного виховання, майстрами спорту із гімнастики спортивної та художньої Кодацькою С.М., Брехунцовою Л.С. та Шевченко О.В. Зокрема, кандидат педагогічних наук, доцент Шевченко О.В. підготувала більше 20 майстрів спорту з гімнастики художньої, а магістр фізичного виховання Щербатюк Н.І. стала чемпіонкою Європи та світу зі спортивної радіопеленгації, виконала норму майстра спорту України міжнародного класу і стала Заслуженим тренером України з даного виду спорту.

    Купріянов М.Д.        Міхнєвич В.М.      Гасман М.Й.         Грицюк В.І.          Васін Ю.Г.              

   

      Плотніков К.Г.         Грінберг В.А.         Малка Г.В        Мунтянов В.В.         Бикова В.С.