pedfak_logo

Факультет педагогіки, психології та мистецтв

На факультеті педагогіки, психології та мистецтв відбулася міжнародна конференція пам’яті композитора Івана Карабиця

19 травня 2022 року на факультеті педагогіки, психології та мистецтв у дистанційному форматі відбулася V Міжнародна студентська науково-практична конференція «Іван Карабиць — Композитор. Митець. Громадянин», присвячена 20-річчю вшанування пам’яті митця. Мета конференції — активізація наукового мислення, творчо-інтерпретаційного потенціалу й художньої культури студентів у процесі дослідження й презентації музично-творчого доробку видатного українського композитора ХХ століття, диригента, педагога, музично-громадського діяча, народного артиста України, професора Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Івана Федоровича Карабиця.

Співорганізатор конференції, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри мистецької освіти  ЦДПУ ім. В. Винниченка Алла Растригіна під час відкриття зазначила, що такі науково-практичні заходи, присвячені відомим постатям вітчизняної культури і мистецтва, проводяться щорічно, вже 15 років поспіль, завдяки чому студенти вітчизняних і зарубіжних ЗВО ближче знайомляться із творчістю різних  митців.

Пленарне засідання розпочала проректор з наукової роботи Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, доктор психологічних наук, доцент Лілія Клочек, яка привітала учасників та побажала їм наснаги та подальших успішних наукових пошуків. Гостем заходу був один з найбільш яскравих представників молодого покоління творчої інтелігенції України, головний диригент Борнмутського  симфонічного оркестру Великої Британії, син Івана Федоровича Карабиця, Кирило Карабиць. Безперечно, ця зустріч була родзинкою заходу. Кирило Іванович зачарував присутніх своєю харизмою, близько години він легко спілкувався зі студентами, із задоволенням відповідав на їхні запитання.

Учасниками пленарного засідання стали студенти різних вітчизняних ЗВО та гості з Музичної Академії Судзукі (Литва). Виступи були цікавими, здебільшого супроводжувалися презентаціями, які демонстрували різні напрями творчості І. Карабиця. Супровід пленарного засідання здійснювала співорганізатор конференції, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мистецької  освіти Жанна Колоскова.

Також у рамках науково-практичної конференції відбулися конкурси диригентів, вокалістів та піаністів, які проходили дистанційно. За його умовами, учасники знімали власне виконання та викладали на YouTube, а до оргкомітету відправляли посилання на відео. Результати виступів оцінювало високоповажне журі, у складі якого були провідні  вітчизняні  науковці закладів вищої освіти України: Клепар Марія Василівна — доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, (Івано-Франківськ);

Овчаренко Наталія Анатоліївна — доктор педагогічних наук, професор, в.о. завідувача кафедри методики музичного виховання, співу та хорового диригування Криворізького державного педагогічного університету.

Гуральник Наталія Павлівна — доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки мистецтва і фортепіанного виконавства факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Очолила журі конкурсу диригентів, вокалістів та піаністів доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри теорії та методики музичної освіти, хорового співу та диригування факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Алла Володимирівна Козир.

Результати конкурсів було оголошено головою журі А.В.Козир, яка зауважила, що участь у творчих конкурсах є неодмінною умовою розвитку майбутнього вчителя музичного мистецтва, оскільки спонукає до ґрунтовної роботи над конкурсною програмою та над собою й сприяє саморозвитку. У підсумку, перемогу в конкурсі диригентів здобула студентка 2 курсу Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені В. Винниченка Марина Кузьмінська (Гран-Прі) (клас професора А. М. Растригіної). Переможницею конкурсу вокалістів стала студентка факультету мистецтв Криворізького державного педагогічного університету  Дар’я Пасевич (клас професора Н. А. Овчаренко). У конкурсі  малих інструментальних форм  володарями Гран-прі стали Аустея  Лунскутє, Лідія  Раманаускейте — вихованиці  Вільнюської а Академії Судзукі (клас  викладача  Ліни  Кашаускенє, Литва). А у конкурсі піаністів Гран-Прі здобула магістр факультету мистецтв Криворізького державного педагогічного університету Надія Кожукало (клас ст. викладача О. М. Ярошенко).

Колись у передмові до свого твору Іван Карабиць написав: “Між живими і тими, хто відійшов, постає Пам’ять, без якої немає майбутнього”. Але, щоб пам’ятати, потрібно знати. Захід, проведений викладачами кафедри мистецької освіти, безперечно став тим містком до знання, передусім, гідних синів своєї Батьківщини, — таких, яким був видатний композитор, культурний діяч та музичний менеджер Іван Федорович Карабиць.

Вічна йому пам’ять…

Колоскова Ж.В.,
кандидат педагогічних наук, доцент,
старший викладач кафедри мистецької освіти