МІЖРАСОВІ ВІДМІННОСТІ СТРУКТУРИ ВОЛОССЯ ЛЮДИНИ

Яковлєва К.С.1, Ворона С.О.2, Казначєєва М.С.3

1студентка ІІІ курсу Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, м.Кропивницький, Україна

2 завідувач сектора біологічних досліджень науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, м.Кропивницький, Україна

3 к.б.н., старший викладач кафедри біології та методики її викладання Центральноукраїнського державного педагогічного університету

імені Володимира Винниченка, м.Кропивницький, Україна

Важливою ознакою приналежності людини до тієї або іншої раси є будова її волосся. Судово-медичні експерти розрізняють волосся кавказького (європейського), монголоїдного (азійського) та негроїдного (африканського) походження, всі вони мають мікроскопічні характеристики, що відрізняють одну расову групу від іншої. Використання волосся голови, як правило, є інформативнішим показником для визначення раси, хоча відмінності спостерігаються і в структурі волосся з інших ділянок тіла. Найскладнішим є визначення расової належності волосся немовлят та представників змішаних рас.

Досліджено, що у азіатів волосся на 30% товще, ніж у африканців, і аж на 50% - ніж у європейців. Волосся представників європеоїдної раси має від 4-х до 6-ти шарів кутикул, негроїдної - близько 8-ми, монголоїдної - до 12-ти, що можливо повязане з захистною роллю кутикули від впливу факторів зовнішнього середовища на стрижень волосся. Товщина стрижня також варіює у представників різних рас і національностей. У африканців і азіатів пігмент меланін, відповідальний за колір волосся, міститься як в самому стрижні, так і в лусках кутикули. У європейців меланіну в кутикулі немає. Форма поперечного перерізу та стійкість до розриву волосся є різною: так, у азіатів волосся кругле, більш стійке на розрив, у європеоїдів - овальної форми, середньо-стійке, у афроамериканців має форму еліпса та найбільш схильне до розриву. Доведено, що чим кругліший поперечний розріз волосся, тим воно жорсткіше. Сила волосся залежить і від ступеня його гігроскопічності. Звертає увагу те, що ймовірність ушкодження для темного мокрого волосся є меншою. Кількість та форма волосяних фолікулів також залежить від расової належності: так у азіатів волосяних фолікулів менше, порівняно з європеоїдами і афроамериканцями. У азіатів і європейців фолікули прямі, у афроамериканців і латиноамериканців вони вигнуті. Вигнутий волосяний фолікул виробляє хвилясте або кучеряве волосся.

Загальновідомо що міжрасові відмінності структури волосся мають адаптаційне значення, однак для пояснення анатомічних причин цих відмінностей наука висуває кілька гіпотез: розташування волосяної цибулини в фолікулі, нерівномірний ріст стрижня у волосяній цибулині, форма фолікула. Однією з основних причин вчені вважають відмінності в типах коркових клітин, що складають кератинові волокна, які покривають стрижень волосини. Коркові клітки підрозділяються на пара кортикальні клітини, що складаються з щільно прилеглих один до одного макрофібрилів, і на ортокортікальні клітини з менш щільно розташованими макрофібрилами, утворюючими візерунок у вигляді відбитка пальця або завихрення.

Список використаних джерел:

1. Керівництво з розслідування злочинів: наук.-практ. посібник / [В.Ю. Шепітько, В.-. Коновалова, В.А. Журавель та ін.]; за ред. В.Ю. Шештька. - X.: Одіссей, 2009. - 960 с.
  2. Дослідження волосся [Електронний ресурс] // © medical-enc.com.ua. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: http://medical-enc.com.ua/issledovanie-volos.htm.2.
  3. Когутич П. Криміналістика: особливості методики розслідування окремих видів злочинів: тексти лекцій / Когутич II. - JL: Тріада плюс, 2006. - 456 с