Вивчення техногенних небезпек, що пов'язані з аваріями на радіаційно небезпечних об'єктах

Ткачук Андрій

Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка

(Кропивницький)

Анотація. Стаття присвячена вивченню техногенних небезпек, що пов'язані з аваріями на радіаційно небезпечних об'єктах, під час розгляду тем "Техногенні небезпеки та їхні наслідки" і "Прогнозування обстановки та планування заходів захисту в зонах радіоактивного, хімічного і біологічного зараження" нормативних дисциплін "Безпека життєдіяльності" та "Цивільний захист". Розкрито причини і наслідки аварій на атомних електростанціях.

Ключові слова: техногенні небезпеки, радіаційно небезпечні об'єкти, аварії на атомних електростанціях.

Ткачук Андрей

Кировоградский государственный педагогический университет имени Владимира Винниченко

Изучение техногенных опасностей, связанных с авариями на радиационно опасных объектах

Аннотация. Статья посвящена изучению техногенных опасностей, связанных с авариями на радиационно опасных объектах, во время рассмотрения тем "Техногенные опасности и их последствия" и "Прогнозирование обстановки и планирование мероприятий защиты в зонах радиоактивного, химического и биологического заражения". Рассмотрены причины и последствия аварий на атомных электростанциях.

Ключевые слова: техногенные опасности, радиационно опасные объекты, аварии на атомных электростанциях.

Tkachuk Andrij

The Kirovograd Volodymyr Vynnychenko State Pedagogical University

The study of man-made hazards related to accidents at radiation hazardous objects

Abstract: This article is devoted to the study of man-made hazards related to accidents at radiation hazardous objects, when considering the topic "Man-made hazards and their consequences" and "Forecasting and planning environment protection measures in the areas of radiation, chemical and biological contamination" regulatory disciplines "Safety" and "Civil protection". Expand the causes and consequences of accidents at nuclear power plants with water-water reactors, in which water acts as coolant and moderator. Described additional passive safety systems on modern generation nuclear reactors 3-3 + that prevent such scenarios (additional emergency water circulation system; system of hydrogen absorption; trap radioactive melt from the reactor core).

Keywords: man-made hazards, radiation hazardous objects, accidents at nuclear power plants.