Формування професійної компетентності майбутніх учителів технологій в процесі вивчення фахових дисциплін

Олександр Щирбул

(Кропивницький)

Анотація. У статті розглядаються проблеми формування професійної компетентності майбутніх учителів технологій. Здійснено теоретичний аналіз наукових джерел з питань визначення термінів «компетентність» та «компетенції», виокремлено та описано ключові компетенції, якими мають оволодіти майбутні вчителі технологій після вивчення дисципліни «Технічна творчість».

Ключові слова: компетентність, компетенції, знання, уміння навички.

ФОРМИРОВАНИЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ КОМПЕТЕНТНОСТИ БУДУЩИХ УЧИТЕЛЕЙ ТЕХНОЛОГИЙ В процессе ИЗУЧЕНИЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫХ ДИСЦИПЛИН

Александр Щирбул

Аннотация. В статье рассматриваются проблемы формирования профессиональной компетентности будущих учителей технологий. Осуществлен теоретический анализ научных источников по вопросам определения терминов «компетентность» и «компетенции», выделены и описаны ключевые компетенции, которыми должны овладеть будущие учителя технологий после изучения дисциплины «Техническое творчество».

Ключевые слова: компетентность, компетенции, знания, умения навыки.

FORMING OF PROFESSIONAL COMPETENCE OF FUTURE TEACHERS OF TECHNOLOGIES IN THE PROCESS OF STUDY OF PROFESSIONAL DISCIPLINES

Oleksandr Shchyrbul

Abstract. In article problems of formation of professional competence of future teachers of technologies are considered. The theoretical analysis of scientific sources concerning definition of the terms "competence" and "competences" is carried out. Identified key competencies that should be taught to future teachers of technologies after studying the discipline "Technical creativity". These competencies include: cognitive (possession of modern technologies of processing of various materials, technologies of information and computer ensuring training, knowledge of a technique of training, etc.) communicative (ability to enter communication ), creative (ability to think critically, ability to the analysis, synthesis, the solution of various problem situations, etc.).

Keywords: competence, competences, knowledge, abilities, skills.